Koupě Fofo v Norsku

Pouze rady - žádná inzerce!
Moderátor:ZaQik
Odpovědět
filipnor
Nováček
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: 05.02.2013 16:49
Bydliště: Trondheim-Norsko

Koupě Fofo v Norsku

Příspěvek od filipnor » 28.02.2013 10:48

Ahojte forďáci,
můj první příspěvek na fóru = rada ohledně koupě, asi klasika že? :wink:

Focus se mi vždycky líbil, i když jsem z rodiny zvyklý na škoda/vw, teď přišel čas na nákup mého prvního auta a fofo zatím jednoznačně vítězí.

Mám ale několik průšvihů - autům moc nerozumím, bude to moje první, kupuju ho v Norsku, žádný známý automechanik okolo, takže se budu muset spolehnout na laickou kontrolu a dojem :wallbash: Mám toho dost načteného tady z fóra, tak snad to nebude velkej průšvih (např. příručku na nákup ojetiny od SOVA) :roll: Beru si s sebou lety zkušenějšího kamaráda nora, ale co se týče aut je to jen uživatel.

Hned abych předešel odbočení od tématu - v norsku jsou veliký daně na dovoz auta, převod na norské značky zhruba takovéhoto kousku by mě vyšel na cca 150 tis, musím mít auto s norskejma SPZ, a koupit ojetinu doma a převést se tedy nevyplatí...

Protože tomu nijak zvlášť nerozumím, zaměřuju se na dražší kusy s menší (ale stále rozumnou kilometráží aby za sebou pokud možno auto nemělo krátký každodenní pojížďky), které by měly být ve slušné kvalitě, zaujal mě tento kousek, r.v. 2004, Ghia, kombík, najeto 113 000 km (nestáčí se tu, 15 000 ročně je průměrnej roční nájezd ze statistik), servisní knížka. Co se týče ceny ohlasy nečekám, stojí skoro 200 tisíc, ale ceny tu jsou opravdu zhruba dvojnásobné, u novějších aut je to ještě horší...
Tady je na něj odkaz:
http://www.finn.no/finn/car/used/object ... e=40011226


Na prohlídku jdu v sobotu (prodejce mi ho podrží, aspoň to slíbil), nějaké speciální rady na co se dívat u tohodle ročníku, klasické problémy? Tak nějak čekám, že snad nic moc jako poslední rok modelu by to mohlo být "vychytaný".
Výběr mám vcelku vyjasněný, chci benzín 1,6 a kombík, jsem zvyklej na benzíny, trošku vyšší spotřeba mi nevadí, myslím že je to spolehlivej motor (konstrukčně vcelku jednoduchej), takže žádný velký opravy v neuvěřitelně drahým servisu, a nemusím se bát problémů se zamrznutím v zimě, která tu je půl roku :)
Ta Ghia je spíš náhoda, ale aspoň bude mít rozumnou zůstatkovou cenu při dalším prodeji, a bude v ní fajn poježdění. Chtěl bych ji tak na 2 roky výhledově, pokud se do ní zamiluju, bude u mě samozřejmě dýl :). Jediná věc co se mi nelíbí jsou ty nepraktický světlý sedadla a interiér, bojím se že na nich bude vidět každá troška špíny, ale snad se to poddá...

Na případný servisový věci bych se zeptal po případném nákupu, po pročtení fóra je mi celkem jasný, že si autí udělá výlet z Norska k Fokimu :palec_nahoru:

Děkuju moc za rady
Filip
Ford Focus I combi, 1.6 16V, Ghia, Black Panther, 8/2004

Uživatelský avatar
foki
Admin
Admin
Příspěvky: 19273
Registrován: 02.02.2008 03:18
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Koupě Fofo v Norsku

Příspěvek od foki » 28.02.2013 11:12

zdravim , kdysi jsem byl parkrat v bergenu , švára bydlel v norsku , tak jsme tam byly ,a co jsem tam videl tak benzin je asi pro zimy nejlepsi .

co se tyče dovozu do norska , vim ze tam je snad 50% dan z ceny ? nejsem si ted presne jistej , protoze jsme byly u http://www.sandven.com ten vozi z nemecka ale draha auta , to same jsou nejak vysoke dane pri prodeji , proto byly ojetiny v norsku podstatne drazsi nez u nas . nejsem si jistej jestli se tam soli nebo jen sterkuje , tam by nemusel byt problem s korozí . u techto motoru je akorat dobre dat si pozor na axialni vuli na klice (kdyz se seslapne spojka tak vzit za remenici ) a na zrani oleje akorat to se pri kontrolni jizde nepozna , snad ze by jen modre kourila ale to uz by byl motor po smrti .

dalsi veci obecne , aby nic netlouklo , fungovala klima (muze byt u toho modelu dvojity chladic a pri netesnosti se musi menit oba vcetne vodniho ) . vyzkouset vsechny el veci , zrcatka svetla okna atd .
Odpovědi lehké - 100,- Kč
Odpovědi, při kterých
se musí myslet - 240,- Kč
Vážné odpovědi - 340,- Kč
Odpovědi na hloupé
a zbytečné otázky - 400,- Kč
specialní sazba :
otázka, na kterou jsem už dříve odpověděl - 500 Kč

filipnor
Nováček
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: 05.02.2013 16:49
Bydliště: Trondheim-Norsko

Re: Koupě Fofo v Norsku

Příspěvek od filipnor » 28.02.2013 11:41

Díky za reakci Foki!

Co se týče té axiální vůle - to znamená, že by při sešlápnutí spojky nebyla řemenice dost napnutá a šla by lehce stáhnout? :oops:

Jo, o tom jsem slyšel, že se tahají hodně luxusní auta (s pořádnou výbavou) z německa, že se nam to dá vydělat i přes tu daň z dovozu.
Tu cenu mám propočítanou přes kalkulátor daňovýho úřadu, takže je na 100% dobře
http://toll.no/templates_TAD/Registrati ... anguage=en

Vím, že kdybych si bral svoji stařičkou felicii, která už mi tu rok sloužila (studoval jsem tu jako Erasmák v Trondheimu), tak je daň asi 50 000 CZK, a to nemluvím o tom, že by pravděpodobně stejně neprošla norskou STK :nixw: :D K tomu drahé povinné ručení, roční poplatek za auto, to si člověk rozmyslí...
Ten poplatek za přepis není tak hroznej, je to podle roku výroby, do 2001 asi 5000 CZK, pak to stoupá.
Největší daň se platí hned při koupi auta Norsku, jak podle kterýho (obsah motoru, emise CO2 a NOX), je to zhruba 100% ceny navíc, takže i trh s ojetinama to reflektuje. Třeba to tu někomu pomůže jako info.

Solení jak kde, nejsem tu nijak dlouho, teď se solí hlavní tahy hodně, před pár rokama to prý ještě tak nebylo, vedlejšky jak kde. Rozhodně se hodlám zašpinit a podívat na auto ze spodu, zkontrolovat podběhy a tak ... asi nebude možnost ho zvednout, prodává ho soukromá osoba
Ford Focus I combi, 1.6 16V, Ghia, Black Panther, 8/2004

Uživatelský avatar
pLd
Junior
Junior
Příspěvky: 352
Registrován: 19.10.2011 22:05

Re: Koupě Fofo v Norsku

Příspěvek od pLd » 28.02.2013 12:10

Nemely by tam byt xenony, kdyz to ma ostriky?

filipnor
Nováček
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: 05.02.2013 16:49
Bydliště: Trondheim-Norsko

Re: Koupě Fofo v Norsku

Příspěvek od filipnor » 28.02.2013 12:18

fordzona.sk říká že by měl mít (halogenove světlomety)

VIN: WF0NXXGCDN4E48427
Ford Focus I combi, 1.6 16V, Ghia, Black Panther, 8/2004

Uživatelský avatar
Stehnak
Test driver
Test driver
Příspěvky: 2227
Registrován: 02.02.2008 03:18
Bydliště: Modřice@JM@CZ

Re: Koupě Fofo v Norsku

Příspěvek od Stehnak » 28.02.2013 14:39

jj, asi severska specifikace pri ktere se i k obycejnym svetlum davaji ostriky (http://www.finn.no/finn/car/used/result ... 739&sort=4).
Preju dobrej kup! Me by na tom aute vadilo ze to nema predehrev motoru, ani predehrev interieru... Jinak na fotkach peknej :!:
Ford Mondeo ST 220 2006 / Nissan Leaf 24 kWh 2012 / byl Ford Focus 1.6 16V 1999

filipnor
Nováček
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: 05.02.2013 16:49
Bydliště: Trondheim-Norsko

Re: Koupě Fofo v Norsku

Příspěvek od filipnor » 28.02.2013 20:25

Jono, předehřev motoru zamrzí, interiéru zase tolik ne, su ještě mladej, a s těma vyhřívanejma sedačkama to půjde.

Spíš tak koukám do toho soupisu výbavy podle VINu a nikde nevidím vyhřívaný čelní sklo, to bych u Ghie a ještě pro Skandinávii teda čekal, že si majitel dokoupil pokud nebylo ve výbavě rovnou... ušetří to spoustu práce a nepříjemností v tomhle kraji :nnou:
Leda že by to bylo schovaný v nějaké zkratce kterou nerozluštím (balíček výbavy?)
(-) C170 FOB CLX SVP
(-) C170 FOB SI SVP
(-) C170 FOB Ghia X SVP
Ford Focus I combi, 1.6 16V, Ghia, Black Panther, 8/2004

Uživatelský avatar
Stehnak
Test driver
Test driver
Příspěvky: 2227
Registrován: 02.02.2008 03:18
Bydliště: Modřice@JM@CZ

Re: Koupě Fofo v Norsku

Příspěvek od Stehnak » 01.03.2013 08:30

Okno i motor (montovanej ve Finsku za cca 250 €) sice mam, ale "dobastlil" jsem si i vyhrev interieru:
Asi se tu odkaz smaze, no uvidime:

Kód: Vybrat vše

konkurence.php?p=306244#p306244
Vyslo me to na cca 1000 Kč,- / 300 NOK. Topny teleso bylo koupeny ve vypropdeji (starej model), kabely nabastleny na kolenu.
V servisu si za dodelani vyhrevu interieru rekli cca 1500 NOK.
Ford Mondeo ST 220 2006 / Nissan Leaf 24 kWh 2012 / byl Ford Focus 1.6 16V 1999

filipnor
Nováček
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: 05.02.2013 16:49
Bydliště: Trondheim-Norsko

Re: Koupě Fofo v Norsku

Příspěvek od filipnor » 01.03.2013 12:35

Pěkně pěkně... hned jsem prolítl celý vlákno norský kolego :palec_nahoru:

Já takovýhle věci stejně ještě řešit nemůžu, přijel jsem tento týden... teprv jsem dostudoval v čechách, a hledám normální práci = nemám stálý bydlení = autí bude stát na parkovišti bez přístupu k elektrice, alespoň zatím (není to tak divoký jak to zní, byl jsem tu do minulýho září 15 měsíců, škola + práce ...).
Ford Focus I combi, 1.6 16V, Ghia, Black Panther, 8/2004

Odpovědět

Zpět na „Rady prodej - nákup“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti