žárovky porovnání

Karoserie, světla, lak ...
Moderátor:miki21
stano.
Člen klubu
Člen klubu
Příspěvky: 12848
Registrován: 18.07.2011 19:55

žárovky porovnání

Příspěvek od stano. » 26.03.2014 16:03

edit lucky.jack
Pokec tady :arrow: http://www.ford-focus.cz/forum/viewtopi ... =10&t=1945

TEST z roku 2014: http://www.ford-focus.cz/forum/viewtopi ... 7#p1073827

Veškeré příspěvky mimo výsledků budou mazány

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Aby sme neskoncili len pri tliachani, rozhodol som sa zhrnut teoriu okolo ziaroviek a podlozit to aj "meranim". Ak admini uznaju za vhodne, nech to rozdelia alebo presunu na zaciatok.

Budem pisat o klasickych ziarovkach, halogenkach s vlaknom. Pre vybojky sa niektore veci zhoduju, niektore su odlisne. Niektore veci pre zjednodusenie nenapisem uplne presne.

V klasickej halogenovej ziarovke sa prechodom prudu cez vlakno zvysi jeho teplota, rozzeravi sa a produkuje ziarenie. Najma infracervene (teplo), dalej viditelne svetlo, a UV ziarenie. Pri konecnom prikone ziarovky (typicky 55W) sa snazime, aby co najviac energie bolo vyuzitej na produkciu viditelneho svetla a co najmenej na produkciu tepla. UV ziarenie je iba zlomok, je vsak skodlive najma pre ludske oci a preto by ziarovky mali byt vybavene UV filtrom.
Pri halogenovej ziarovke sa spektrum vyzarovania upravuje materialom vlakna, jeho teplotou pri svieteni, primesami v plyne vo vnutri banky a tlakom vo vnutri. Toto spektrum pozname aj ako teplota svetla a oznacuje sa v kelvinoch. Tie obycajnejsie ziarovky maju cca 3000-3200K, tie modre cez 4000K. (>6500K je viditelne modre svetlo, ale to je uz sfera vybojok alebo LEDiek). Kedze aj napriek roznym upravam sa tazko dostava cez cca 3700-3800K, na dosiahnutie studensieho/modrejsieho svetla su ziarovky vybavene filtrom, modrym sklom. Ako kazdy filter, aj tento sposobi, ze cast svetla zachyti (toho zltsieho) a prepusti to modrejsie. Takze nastane uprava rozlozenia spektra a teda sa posunie aj teplota svetla. Modra ziarovka ma teda vzdy nizsiu svietivost oproti rovnakej s priehladnym sklom. A cim modrejsia, tym nizsia svietivost.

Pre ludske oko je prirodzene tzv. denne svetlo s teplotou cca 4500K. Netreba ale zabudat, ze dva svetelne zdroje s rovnakou teplotou svetla mozu mat ine rozlozenie vo svetelnom spektre a aj oko ich vnima inak. Podobna situacia ako napr. benzin vs. diesel s rovnakym vykonom. Spickovy vykon sice rovnaky, ale uplne rozdielny priebeh a uplne iny pocit z jazdy. Takze ziarovka/vybojka s teplotou 4500K automaticky neznamena, ze je rovnaka ako denne svetlo. A ziarovka so 4000K moze byt pre oko prijemnejsia ako ta so 4500K.

Kedze autom jazdime vonku a nie v labaku, treba sa zamysliet aj nad okolim, ake vlastnosti ma pri osvetleni roznym svetlom. Je faktom, ze stromy, trava, kriky (vsetko s chlorofylom) pohlcuju modre svetlo a naopak pekne vyznievaju pod zltsim svetlom. Pri osvieteni modrym svetlom su neprirozdene, sive, tazko ich je vidiet a aj jazda v lese s modrym svetlom je neprijemna.
Dazd, hmla, sneh takisto pohlcuju modre svetlo a aj preto sa napriklad hmlovky robili (robia) uplne zlte. Kedze zlte (zltsie) svetlo preukazatelne lepsie prenika cez kvapky vody (dazd/hmla).

Takisto nie je pravda, ze studene modre svetlo je pre ludske oko lepsie a menej unavuje. Plati to iba v istej miere, a nie vzdy. Pri slabsom okolitom osvetleni (vecer, v noci) je vhodnejsie pouzivat na svietenie trosku zltsie svetlo. Ci uz doma na stol, na uliciach, nastavit si inu farbu na monitore. Skuste si aj vy zmenit teplotu farieb na monitore (da sa to najst v menu, Color temperature, moznosti byvaju napr 4300K, 6500K a 8000K). Dajte si 8000K a pozerajte sa na to cely vecer. Ci je modre svetlo naozaj take vhodne a prijemne... Neprijemnost modreho svetla spoznali aj ludia zijuci v obciach, kde nainstalovali LED lampy s modrym svetlom. V spojeni s predchadzajucim bodom je to osvetlenie neprirozdene a za vhodnejsie osvetlenie povazuju stare dobre biele ortutove vybojky.

Moj nazor: Najvhodnejsie su ziarovky s vysokou svietivostou, trosku studensim spektrom, ale s cirym sklom, ziadne modre, ziadny xenon look a pod. Jednak je to v noci oku neprirozdene, objekty hlavne v lese a za dazda su tazsie rozoznatelne, a pouzitim modreho filtra sa znizuje svietivost (to je fakt).
Takze napriklad Osram Night breaker alebo Philips Extreme vision.


Dalej tu dolozim realne fotky a priklady.
Naposledy upravil(a) stano. dne 26.03.2014 17:03, celkem upraveno 4 x.

stano.
Člen klubu
Člen klubu
Příspěvky: 12848
Registrován: 18.07.2011 19:55

Re: žárovky

Příspěvek od stano. » 26.03.2014 16:05

Priklad 1:
Opel Corsa, halogenove svetla so sosovkou.
Majitel sa stazoval na zlu svietivost svetiel a zlu viditelnost v noci.
Zistil som, ze boli osadene ziarovky H7 Osram Cool blue. Navyse boli zle zasadene v patici. A svetla su znacne zaspinene (zvnutra). Jednak krycie sklo, jednak sosovka. Do laveho pravdepodobne v minulosti tieklo.
Zle osadenie bolo sposobene aj zle vyriesenym uchytenim ziarovky v patici (vyrobca). To spolu s vacsou hlbkou svetla (sosovkove) v kombinacii s vnutornym riesenim priestoru pod kapotou (malo miesta za svetlom na vymenu) sposobilo, ze ich zle osadil, na co neprisli ani v servise. Od vyrobcu odporucany postup vymeny ziaroviek je vytiahnutie celych svetiel von, lenze pred tym treba dat dole cely predny narazik, masku a podbehy.

Mnou navrhnute riesenie:
1, spravne osadenie ziaroviek
2, vymena za Osram Night breaker
3, vycistenie svetiel

Nasledujuce fotky su fotene kvalitnejsim fotakom v rezime plny manual, s dvomi roznymi nastaveniami clony a uzavierky (samozrejme vzdy rovnake medzi parmi). Fotene za dedinou, za uplnej tmy. Svieti iba pravy, lavy reflektor zakryty - kvoli otrasnemu pristupu do laveho reflektoru a problematickemu prehadzovaniu ziaroviek v noci na ceste.

Najprv zle osadena ziarovka, Cool blue.
Prave cool zle (1).JPG
Prave cool zle (2).JPG
Jasne viditelne, ze svieti len pred autom, kde je prepaleny bod a vo vacsej vzdialenosti tma.

Na porovnanie s dobre osadenymi Cool blue:
Prave cool dobre (1).JPG
Prave cool dobre (2).JPG
A tu je jasne vidiet rozdiel s Philips Extreme vision (Ostam Night breaker je +- rovnaky).
Prave xtreme dobre (1).JPG
Prave xtreme dobre (2).JPG
Tu je jasny priklad toho, ako zle svietia modre ziarovky. Aj ked su pouzite kvalitnejsie, znackove. S roznymi lacnymi tuningovymi, a modrejsimi, by bol rozdiel priepastnejsi.
Naposledy upravil(a) stano. dne 26.03.2014 16:56, celkem upraveno 7 x.

stano.
Člen klubu
Člen klubu
Příspěvky: 12848
Registrován: 18.07.2011 19:55

Re: žárovky

Příspěvek od stano. » 26.03.2014 16:06

Ako som slubil, tu je porovnanie viacerych typickych autoziaroviek. Chcel som povodne iny zoznam, ale po rozbaleni skatuliek som zistil, ze vo vnutri je nieco ine, nie je tam nic, alebo to nema zmysel skusat (4 no-name ziarovky netreba fotit).
H7 tlmene: Osram obycajne, Osram Night Breaker, Philips X-treme Vision, Qlux 6500K tuningova modra
H1 dialkove: Philips obycajne, Osram Night Breaker, Osram Cool Blue
A pridam aj moje cyklo svetlo :)

Z dovodu zleho pristupu do laveho svetla sa musite uspokojit iba s jednym, pravym. Na porovnanie to ale podla mna staci :) A teda aj LED baterka je len jedna, aby to bolo fer (jazdim s dvomi).

Fotene za mestom, v noci.
Prvy par fotiek je foteny na ucelovej komunikacii veducej cez pole popri hradzi. Nastevenie fotaku ISO 1600, 2.8, 1/10s, najprv auto vyvazenie bielej a potom denne svetlo. Priznam sa, ze tu som mal tlmenne trosku sklopene. Porovnanie svietivosti to ale neovplyvni.
Tretia fotka (iba pri H7) je fotena popri plote z betonovych stlpikov, v pozadi svieti znacka a vpravo je za plotom vidiet chatku a auta. Nastavenie fotaku ISO 1600, 2.8, 1/20s, auto vyvazenie bielej.
Fotene pri zdvihnutej kapote, na pravej strane, presne v mieste ako zacina vyrez pre svetlo (cca 140cm nad zemou).

Na zaciatok kontrolna:
kontrolna.JPG
Pre predstavu, ako to vyzera s OBOMA tlmennymi H7 X-treme Vision:
H7 auto.JPG
A H7 X-treme Vision plus dialkove H1 Night Breaker:
H7 H1 auto.JPG
Ten svetelny obrazec vpredu vyzera takto fakt divne. Z pozicie vodica je to vsetko OK :)

Teraz teda uz iba prave svetlo.Zacneme s dialkovymi H1. Zucastneni:
H1.JPG
Philips obycajne, Osram Night Breaker, Osram Cool Blue

H1 Philips obycajna:
H1 Philips auto.JPG
H1 Philips day.JPG
H1 Osram Night Breaker:
H1 Night auto.JPG
H1 Night day.JPG
H1 Osram Cool Blue:
H1 Cool auto.JPG
H1 Cool day.JPG
Na fotkach nie je vidiet az tak velky rozdiel medzi Night breaker a Cool Blue - i ked Night breaker produkuje viditelne viac svetla. Ja zodpovedne prehlasujem ze vymena dialkovych z Cool blue na Night breaker je jasne viditelna okom (bol som az prekvapeny) a Night breakery su ovela ovela lepsie. Vidim podstatne dalej a kraje cesty nie su so sivym nadychom (vysvetlene vyssie, v teorii). Pred tou vymenou som spekuloval s pridavnymi dialkovymi (zistoval som co a ako dorobit, lebo sa mi to zdalo slabe). Teraz uz nie je treba :) Vymenou H7 Nigtbreaker -> Xtreme Vision som az tak nadseny nebol, vid nizsie.
Naposledy upravil(a) stano. dne 03.09.2014 08:45, celkem upraveno 5 x.

stano.
Člen klubu
Člen klubu
Příspěvky: 12848
Registrován: 18.07.2011 19:55

Re: žárovky

Příspěvek od stano. » 26.03.2014 17:05

Pokracujeme duelom H7:
H7.JPG
Osram obycajne, Osram Night Breaker, Philips X-treme Vision, Qlux 6500K tuningova modra. Druha a tretia (podciarknute) by mali byt to najlepsie, co sa da zohnat (v ramci homologizacie). Posledna menovana sem nevosla, najdete ju o par prispevkov nizsie.

Zaciname obycajnymi H7 Osramkami:
H7 Silver auto.JPG
H7 Silver day.JPG
H7 Silver plot.JPG
H7 Osram Night Breaker:
H7 Night auto.JPG
H7 Night day.JPG
H7 Night plot.JPG
A Philips X-treme Vision:
H7 Xtreme auto.JPG
H7 Xtreme day.JPG
H7 Xtreme plot.JPG
Pred tym som jazdil s H7 Night Breakermi. Vymenu za X-treme Vision som si nevsimol (aj ked na internete tvrdili nieco ine). Takmer dvojnasobna cena za X-treme Vision sa vobec neoplati, a podla fotiek dokonca svietia menej. Takze ja odporucam H7 Night Breakery.

Pokracovanie o kusok nizsie...
Naposledy upravil(a) stano. dne 29.03.2014 00:19, celkem upraveno 3 x.

stano.
Člen klubu
Člen klubu
Příspěvky: 12848
Registrován: 18.07.2011 19:55

Re: žárovky

Příspěvek od stano. » 27.03.2014 21:10

Pokracovanie duelu H7. Este nam zostala tuningova modra a LED lampa.
Bude to zaujimave:

H7 Qlux tuningova modra:
H7 Qlux auto.JPG
H7 Qlux day.JPG
H7 Qlux plot.JPG
Nie, nerobim si srandu. Nastavenie fotaku je to iste. Porovnajte si to s ostatnymi vyssie. Naozaj to svieti takto otrasne. Bolo to vidiet hned ako som zapol svetla.

Tato ziarovka svietila velmi slabo. Jazdu s nou by som oznacil za samovrazdu. Dosvit nie je pre rychlost >70km/h dostatocny. A este horsie, ak niekto oslepuje oproti. Opat potvrdene, ze modre halogenove ziarovky svietia zle. A cim su modrejsie, tym horsie.

A dve taketo babatka nosim na bicykli. Toto je fotene na najvyssom vykone, ma to samozrejme aj slabsie.
XM auto.JPG
XM day.JPG
XM plot.JPG
Takze vitazom sa stava... s prihliadnutim na svietivost, spotrebu, velkost a teplotu bielej... LED lampa na 18650 LiIonky, s 3x XM-L T6 diodami :D
Naposledy upravil(a) stano. dne 29.03.2014 00:25, celkem upraveno 4 x.

Uživatelský avatar
lucky.jack
Test driver
Test driver
Příspěvky: 8442
Registrován: 12.03.2011 21:18
Bydliště: v Hradci Královým

Re: žárovky porovnání

Příspěvek od lucky.jack » 29.03.2014 15:02

Pokec tady :arrow: http://www.ford-focus.cz/forum/viewtopi ... =10&t=1945

Stano. pochopitelně může pokračovat v dalších porovnávacích příspěvcích zde :palec_nahoru:
>Galerie< - Focus II combi 10/2007 Collection(mezifacelift), 1.6 TDCi 66 kW/214Nm - chip 81kW/245Nm
Obrázek

stano.
Člen klubu
Člen klubu
Příspěvky: 12848
Registrován: 18.07.2011 19:55

Re: žárovky porovnání

Příspěvek od stano. » 26.12.2014 23:29

Druhe kolo porovnania:

Konecne som sa dostal k slubenemu nafoteniu ziaroviek. Tu mame zucastnenych:
P1040327.JPG
Philips Extreme Vision mam v aute, preto tu nefiguruje.
Tungsram je tu ako zastupca beznych ziaroviek. Ta no-name na porovnanie. Inak su to vsetko "premiove" ziarovky.

Mam 2 sady fotiek. Prva sada nema asi dobre nastavenie fotaku, rozdiely su prilis male. Neviem, ci do toho este zasahovala automatika (neviem aka, mal som vsetko na manual). Rozdiely medzi sadami su v nastaveni expozicie a clony. Vyvazenie bielej je nastavene na "ziarovka", takze sa da priamo porovnat teplota svetla. V realite samozrejme svietia viac do zlta.
V druhej sade mi nejako vypadol Tungsram :(
Philips Extreme Vision ma penalizaciu v tom, ze uz ho mam v aute cca rok. Takze svieti o par % slabsie. Ostatne su nove.
Ziarovka Autolamp je nejaky noname z nahradnej sady ziaroviek.

Auto bolo odstavene v hale, fotak na stative, lave svetlo vypnute (vytiahnuta poistka). Vnutri uplna tma, ziadny iny zdroj svetla. Na ceste to samozrejme bude ine, tam sa nebude svetlo odrazat od stien. Toto som zvolil preto, ze je vidiet stenu v dialke, stlpy po stranach a mohol som si to tam pekne rozlozit :) Realne som spravil vyse 70 fotiek a stravil s tym 1.5 hodinu casu fotenim a dalsou skoro hodinou pred PC. Nizsie je uz len vysledok.

Neviem preco to v priamom porovnani vyzera, ze GE Megalight svieti vyssie a NightBreaker nizsie ako vsetky ostatne. Na spravnom osadeni ziarovky som si dal zalezat. Faktom je, ze tam staci 0.2mm odchylka a luc ide viditelne inde. Ci to bolo osadenim ziarovky, alebo vyrobnou odchylkou, alebo to tak vyrobca zamyslal... Niekedy to mozno znovu porovnam :)

Este uvediem oficialne specifikacie vyrobcov a ak som nasiel, tak namerane hodnoty v testoch:

Kód: Vybrat vše

OSRAM Night Breaker Plus	                    -namerane 1550lm
OSRAM Night Breaker Unlimited     1500 lm / 3600K

TUNGSRAM Megalight +120%          1500 lm / 3570K   -namerane 1532lm

PHILIPS VisionPlus +60%           1780 lm / <3200K
PHILIPS X-treme Vision +100%      1500 lm / <3350K  -namerane 1512lm
Naposledy upravil(a) stano. dne 27.12.2014 00:41, celkem upraveno 3 x.

stano.
Člen klubu
Člen klubu
Příspěvky: 12848
Registrován: 18.07.2011 19:55

Re: žárovky porovnání

Příspěvek od stano. » 26.12.2014 23:33

Prva sada:
A1.JPG
A2.JPG
A3.JPG
A4.JPG
A5.JPG
A6.JPG

stano.
Člen klubu
Člen klubu
Příspěvky: 12848
Registrován: 18.07.2011 19:55

Re: žárovky porovnání

Příspěvek od stano. » 26.12.2014 23:34

Druha sada, asi smerodatnejsia:
Tu mi vypadol Tungsram.
B1.JPG
B3.JPG
B4.JPG
B5.JPG
B6.JPG
Naposledy upravil(a) stano. dne 27.12.2014 00:41, celkem upraveno 1 x.

stano.
Člen klubu
Člen klubu
Příspěvky: 12848
Registrován: 18.07.2011 19:55

Re: žárovky porovnání

Příspěvek od stano. » 26.12.2014 23:39

Vysledok:
Vyrobcom udavanych 1780lm u PHILIPS VisionPlus +60% sa nejako nekona. Realita je taka, ze vsetky tieto drahsie ziarovky su v podstate rovnake. Trosku vycnievaju GE Megalight Ultra +120. Ak by som mal vyhlasit vitaza, bol by to prave on. No rozdiely su minimalne.
Este je tu otazka ceny a zivotnosti. Ja objednavam ziarovky z jedneho ceskeho eshopu, kde ma vyjdu podstatne lacnejsie ako v beznom obchode. Ale aj tak su velke rozdiely medzi jednotlivymi typmi.
K zivotnosti mozem povedat tolko, ze Night Breakery a Extreme Vision vydrzia cca rovnako. 1.5 roka na mojom aute, denne svietenie mam LED.

A aj vzhladom na vysledky minuleho porovnania: Na bezne jazdenie staci Osram Silverstar. Za danu cenu poskytuje velmi dobry vykon. Smerom k lepsim ziarovkam je zvysenie vykonu velmi male, ale narast ceny niekolko nasobny.
Rozdiely v ziarovkach su viac-menej marketingove. Ziadnych +60%/+100%/+120% alebo +35m sa nekona. A ja mam taky pocit, ze podobne to bude aj pri pneumatikach...


Ak su nejake otazky alebo napady, pokracujme tu: http://www.ford-focus.cz/forum/viewtopi ... =10&t=1945

A opakujem:
Nepouzivajte modre ziarovky. Su horsie ako akekolvek obycajne no-name. Taktiez nepouzivajte 80W a ine neschvalene ziarovky. A uz vobec nie HID prestavbove kity! Nie su schvalene na prevadzku na pozemnych komunikaciach, ale hlavne oslepujete inych! Oslepeny vodic moze potom sposobit nehodu, ktora ma za nasledok zranenych/mrtvych. Pripadne vas niekto oblikne dialkovymi a mimo cesty skoncite vy. (Ja verim, ze karma funguje.) Dalsia vec je, ze HID kity sice maju vacsi svetelny vykon, ale casto realne svietia kade-tade a na cestu ide este menej svetla ako s normalnymi ziarovkami. Taktiez svetelny luc nesmeruje kam ma. Moze sa zdat, ze svietia viac, lebo pred autom je prepalena oblast, ale v dialke nie je vidiet dokopy nic.
Jednu takuto sadu som videl. Hroza. Majitel samozrejme cely nadseny, ako mu to svieti. Ze nebolo vidiet viac ako 50m pred auto ho nejako netrapilo. Ze oslepoval tiez nie. Hlavne ze kurvapycotuzing xenon. Pacidlo na takych... Ked sa mi dostane nejaka HID sada do ruk, nafotim to sem. Nech je to "na papieri" :)
A dajte si nastavit svetla! Darmo mate super ziarovky, ked to svieti 5 metrov pred auto alebo v horsom pripade na hviezdy. Vysoko svietiace svetla nemaju zmysel, nesvietia viditelne dalej. A este k tomu skodia inym.

stano.
Člen klubu
Člen klubu
Příspěvky: 12848
Registrován: 18.07.2011 19:55

Re: žárovky porovnání

Příspěvek od stano. » 27.12.2014 23:30

Diskusiu poprosim adminov presunut sem: http://www.ford-focus.cz/forum/viewtopi ... =10&t=1945


Mokra cesta: Ked je za "idealnych" podmienok takmer nemeratelny rozdiel medzi nimi, na mokrej ceste by to bolo uz uplne rovnake. Vid prvu a druhu sadu fotiek. Podmienky uplne tie iste, len ine nastavenie fotaku. V prvej sade je rozdiel ziadny, v druhej minimalny. Tam ide skor o farbu svetla. Modre ziarovky by boli na tom este horsie ako v predchadzajucom teste, za sucha.

Navyse, ludske oko a ucho maju logaritmicky priebeh vnimania. Ked budes svietit jednym svetlom (hrat jednym repro) a potom k tomu pridas este jedno rovnake, tak to nebudes vnimat, ze to svieti/hra 2x tolko. Ale iba nejakych 35% viac (ak si dobre spominam). Pri svieteni (na aute) ide najma o rozlozenie svetla, nie cisto o svetelny tok. Ako som pisal pripad z HIDkami: darmo ti to bude valit 5000 lumenov rovno pred autom, kde ti vytvori ziarivy biely flak, ked 70 metrov pred sebou nebudes na krajnici vidiet kamion. A v tomto sa prejavi aj dalsia nedokonalost ludskeho oka, ze nezvlada vnimat velky kontrast. Prisposobi sa tomu svetlejsiemu a ostatne malo osvetlene miesta uz nevnima. Keby napriklad to miesto pred autom nebolo az tolko presvetlene (bol by mensi kontrast), oko by prekazky v dialke este vnimalo, aj keby boli osvetlene rovnako slabo.
Takze ak ma ziarovka cca 1500lm, tak nejakych +150lm (10%) je pre oko nepostrehnutelne aj pri priamom porovnani. A nie to este tak, ze prehodis ziarovku a ides jazdit na druhy den. Tu hore je jasny priklad toho, ze ovela dokonalejsi cip fotoaparatu (oproti oku) ma problem zachytit rozdiel medzi tymito ziarovkami. Rozdiel oproti modrym, no-name, este aj obycajnym a tymto premiovymi zachytitelny je.
Spravne nastavenie svetiel: 85% uspechu. Ziarovky: 15%... Za predpokladu, ze je cista parabola (prip. sosovka) a krycie sklo. Inak na nich su dalsie zbytocne straty.
Naposledy upravil(a) stano. dne 28.12.2014 15:28, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
lucky.jack
Test driver
Test driver
Příspěvky: 8442
Registrován: 12.03.2011 21:18
Bydliště: v Hradci Královým

Re: žárovky porovnání

Příspěvek od lucky.jack » 28.12.2014 15:23

Smazány příspěvky. Diskuze vést ve vlákně daném stanem, tj http://www.ford-focus.cz/forum/viewtopi ... &sk=t&sd=a . Pro lepší přehled přiložit odkaz k čemu(k jakému příspěvku) se diskuze týká.

Po kliknutí viz. šipka, se v řádku vyhledávače zobrazí www adresa příspěvku, na který chcete reagovat.
Přílohy
klik.jpg
>Galerie< - Focus II combi 10/2007 Collection(mezifacelift), 1.6 TDCi 66 kW/214Nm - chip 81kW/245Nm
Obrázek

stano.
Člen klubu
Člen klubu
Příspěvky: 12848
Registrován: 18.07.2011 19:55

Re: žárovky porovnání

Příspěvek od stano. » 18.01.2015 00:01

HIDky / vybojky
Ako som slubil, prinasam (aspon rychlu) ukazku HIDiek v klasickych free-form parabolach.
Zopakujem, co som pisal:
Nepouzivajte HID prestavbove kity! Nie su schvalene na prevadzku na pozemnych komunikaciach, ale hlavne oslepujete inych! ...HID kity sice maju vacsi svetelny vykon, ale casto realne svietia kade-tade a na cestu ide este menej svetla ako s normalnymi ziarovkami. Taktiez svetelny luc nesmeruje kam ma. Moze sa zdat, ze svietia viac, lebo pred autom je prepalena oblast, ale v dialke nie je vidiet dokopy nic. Jednu takuto sadu som videl. Hroza. Majitel samozrejme cely nadseny, ako mu to svieti. Ze nebolo vidiet viac ako 50m pred auto ho nejako netrapilo. Ze oslepoval tiez nie. Hlavne ze kurvapycotuzing xenon.
Objednal som sadu z ebay a sups s tym do auta. Prvym problemom bola montaz. Aj ked som to chcel len na skusku narychlo, nevedel som dostat vybojku pod ten droteny drziak ziarovky. Ono H7 ma konektor, na vybojke je napevno kabel.
Za vsetko ostatne hovoria obrazky.
Zabudol som "velky" fotak a tak som to nacvakal mobilom. Takze tentoraz sa NESMU POROVNAVAT FOTKY MEDZI SEBOU!!! Nie su fotene rovnakym nastavenim! Na ilustraciu to ale staci.

Obkec: V pravom svetle je HID/vybojka. V lavom halogenka, Philips Extreme vision. Podla predchazajuceho testu je to to iste ako akakolvek ina premiova H7 (Night breaker, Megalight, Vision plus...). Vybojka by mala mat 4300K. Ze to svieti realne menej som videl hned. Na toto netreba presne porovanie ako v predchadzajucom teste, kde aj na kvalitnom fotaku boli rozdiely takmer nulove. Teraz mi islo o nazornu ukazku. Nech si niektori nemyslia, ze len tliacham vymyslene nazory.

Takto by to malo svietit, pekne ohranicena kresba na stene:
standard.jpg
A takto svieti vybojka v pravom svetle:
HID.jpg
Ako vidno, ziadne ohranicenie, svetlo ide kade-tade. Takze sice vybojka vyprodukuje viac svetla, to je ale rozpylene do vacsieho priestoru. Tam, kam ma ist, ho ide este menej ako pri klasickej ziarovke. Navyse, oslepuje to inych (vid nizsie).

Pre porovnanie, takto vyzera H7 v lavom svetle a vybojka v pravom. Opakujem, NEPOROVNAVAT JAS S PREDCHADZAJUCOU FOTKOU!
HID+H7.jpg
Vidno, ze H7 svieti do dolnej polovice priestoru, smerom na cestu, ovela viac. Neplytva vykonom na ozarovanie hviezd.

A ze vybojka oslepuje, je jasne hned z prveho obrazku. Svetlo ide vo velkej miere do hornej polovice priestoru pred autom. Potom to vyzera takto:
pred.jpg
Takze jasne ukazane, HIDky/vybojky do parabol nepatria. Aj oslepuju ostatnych, aj maju realne nizsiu svietivost (smerom na cestu) ako kvalitne halogenky.

Diskusiu smerujte prosim do tohto vlakna: http://www.ford-focus.cz/forum/viewtopi ... =10&t=1945 Pripadne na zaciatok prispevku mozte pouzit link smerom sem. Prispevky pisane tu budu zmazane!

stano.
Člen klubu
Člen klubu
Příspěvky: 12848
Registrován: 18.07.2011 19:55

Re: žárovky porovnání

Příspěvek od stano. » 26.05.2015 22:22

Pokracovanie porovnania HID vybojok:

Co som pozistoval o tychto prestavbovych vybojkach, vec sa ma asi takto:
H7 sady su obycajne vybojky, len sklenena trubicka.
H7R maju navyse na sebe clonitko, ktore by nemalo pustat svetlo tam, kam nema ist. Realita je taka, ze vsetky lacne maju clonitko robene z kovovej farby, podobne ako na spickach halogeniek. Nieco zo svetla zachyti, ale dost vela prepusti. (Aj tak vacsiu neplechu robi zle umiestnene ohnisko.)
Vybojky vyrabaju v dvoch vyhotoveniach: vzdialenost ohniska od patice je 18mm a 25mm. Kedze H7 ma vzdialenost vlakna cca 24.8mm, mala by byt vhodnejsia ta druha moznost.
Aj predchadzajuce, aj nizsie uvedene by mali patrit do kategorie 25mm. Realita je taka, ze tie vybojky hore maju 21mm... Co robi tych par milimetrov je vidiet pri porovnani. Na hornom porovnani je vidiet, ze takato vybojka aj vdaka zle umiestnenemu ohnisku svieti kade-tade.
Pre uplnost, vyssie uvedene su H7, tie nizsie H7R.

Teoreticky by H7R 25mm s clonitkom mali byt to iste ako halogenka. Teoreticky....

Tentoraz som si na pomoc zobral fotak, takze toto je uz presne porovnanie.
Takto pekne svieti halogenka H7 Philips Extreme Vision:
P1050135.JPG
Priestor je pekne rozdeleny na osvetlenu cast, a druhu (priblizne) polovicu bez svetla. Taketo ostre ohranicenie neoslnuje ostatnych, svetlo ide kam ho treba a nejde zbytocne tam, kde ho nie je treba. Jednoducho povedane, keby tam nie je tento predel a bolo by treba svietit do celeho priestoru (aj na oblohu), na rovnake osvetlenie vozovky by sme potrebovali (vyse) 2x tolko svetelneho vykonu (v lumenoch). Ze by protiiduci mali z toho "radost" netreba pripominat.

Po osadeni teoreticky dokonalej nahrady, 25mm H7R vybojky (s clonitkom), to vyzera takto:
P1050128.JPG
Svetlo ide aj po bokoch, aj dolu, a hlavne hore nad osvetleny polpriestor unika az prilis vela svetla. Tymto sa zbytocne straca svetelny vykon zdroja a aj to oslnuje protiiducich. Zaroven uz luc nema taky pekny tvar a chyba osvetlenie krajnice v dialke.
Pri priamom porovnani je vidiet, ze tam, kam ma ist svetlo ho je menej a teda bude v realnej prevadzke tato vybojka horsia ako kvalitna halogenka.
Este raz to napisem, inymi slovami: Sice ta fotka vyzera lepsie, jasnejsie, ale realita je presne opacna. Svetlo ide tam, kam nema. A kde sa zbytocne straca. Miesto, kde ho je najviac treba, je osvetlene menej. To je presne to, kde sa ohranicenie lame smerom hore, tzv. hokejka. Toto ide presne dopredu a osvetluje cestu a krajnicu v dialke.

Ze to svieti ako nema je jasne:
P1050131.JPG
Na spolujazdcovej strane vybojka, na vodicovej halogenka.

Jasne je vidiet, ze toto je lepsia alternativa ako predchadzajuca vybojka. Aj vdaka tomu, ze ohnisko ma +- tam, kde halogenky. Stale to ale nie je ono a kvalitna halogenka je este lepsia.
Naposledy upravil(a) stano. dne 02.06.2015 18:51, celkem upraveno 3 x.

stano.
Člen klubu
Člen klubu
Příspěvky: 12848
Registrován: 18.07.2011 19:55

Re: žárovky porovnání

Příspěvek od stano. » 27.05.2015 09:12


Odpovědět

Zpět na „Karoserie“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů