Trvalé kovové chrčení při puštění spojky, převodovka???

Moderátor:phofy
Odpovědět
Joest
Nováček
Nováček
Příspěvky: 56
Registrován: 18.06.2012 23:35
Kontaktovat uživatele:

Trvalé kovové chrčení při puštění spojky, převodovka???

Příspěvek od Joest » 09.08.2012 08:58

Zdravím borci...
dneska ráno se mi stala nemilá příhoda. Sednu ráno do auta jako obvykle do Mondea MkIV (1,8 TDCi 92kW, 6-kvalt), nastartuju a slyším takovej chrčivej zvuk "z podvozku, motoru?" a dostávám vibrace do spojkovýho pedálu. Vyšlápnu spojku a je klid, ticho (což ukazuje, že to nebude ve spojkovým ložisku). Jakmile však spojku pustím, zvuk se vrátí a setrvává i při jízdě. Ustane vždy jen když se řadí, takže opět jen při vyšlpnutí spojky. Ten zvuk je docela dost hlasitej a je dost slyšet. Stalo se mi že při jízdě to drobně cuklo a zvuk ustal při nižších otáčkách, ale všimnul jsem si že když se motor vytočí kolem 2500-3000 ot., tak je ten zvuk slyšet zase a cítím ty zproopadený vibrace taky. Řeším čím to je. V servisu (neautorizovaném) si to technik poslechl a jeho názor byl, že to bude spíš než spojka něco v převodovce (tuším že 6-kvalt od forda má označení MMT6), maximálně ještě prej přítlačák na spojce??? Tak se na Vás obracím s dotazem, pokud to není spojkový ložisko (což by se projevilo spíš při vyšlápnutí spojky) jestli to třeba nemůže být nějaký ložisko ještě na převodovce, nebo tak něco, zkrátka jestli se něco podobnýho neobjevuje u tohohle typu aut a není to tak nějaká známá porucha... Vítám jakýkoli názor!!! Dík :palec_nahoru:
Ford Mondeo MK IV ... 1,8 TDCi 92 kW/125k EGR OFF
Kladno a přilehlé okolí...

Uživatelský avatar
tomason
Test driver
Test driver
Příspěvky: 4248
Registrován: 02.03.2008 13:00
Bydliště: Praha na půl

Re: Trvalé kovové chrčení při puštění spojky, převodovka???

Příspěvek od tomason » 09.08.2012 08:59

A co setrvačník dvouhmota nemlátila ti? Kolik máš najeto?
byl focus 2005 1.8TDCI
je Focus 2008 1.8TDCI

Joest
Nováček
Nováček
Příspěvky: 56
Registrován: 18.06.2012 23:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Trvalé kovové chrčení při puštění spojky, převodovka???

Příspěvek od Joest » 09.08.2012 09:19

No, podle tacho ted cca 100tkm, ale je to bazarový auto, takže si myslim, že je dost možný, že to někdo trošku pootočil směrem dolů ... známe... ale ne o moc, max o 20-30tkm, o víc ne. Je tohle, co jsem popsal, projev mrtvýho setrvačníku??? Nejsem sice "mekánik", ale projevy tohohle rázu jsem asi spíš nezaznamenal (čímž ale automaticky neříkám, že to tím není). Spojka je podle všeho v pohodě, nebo resp. perfektně zabírá... Může dvouhmoťák chrčet??? Myslel jsem, že ten spíš tak maximálně cvaká, auto cuká nebo tak něco...
Ford Mondeo MK IV ... 1,8 TDCi 92 kW/125k EGR OFF
Kladno a přilehlé okolí...

buceek07
Test driver
Test driver
Příspěvky: 10344
Registrován: 07.02.2010 11:46
Bydliště: Olšany u Prostějova

Re: Trvalé kovové chrčení při puštění spojky, převodovka???

Příspěvek od buceek07 » 09.08.2012 10:43

Tohle spíš vážně vypadá na spojku...pokud jde řazení v pohodě a převodovka se nechová nějak nestandartně, tak je to spojka... a teoreticky je jedno která její část, protože to chce udělat celé...i kdyby to bylo "jen" ložisko, tak je stím tolik práce, že ti většina mechaniků řekne ať ji uděláš komplet, protože třeba za rok ji budeš dělat znovu... a celá spojka znamená spojková sada + setrvačník....doporučuje se to dělat celé, protože starý setrvčník ti odpraví novou spojku :wink:
Now: Mazda 6 2.5i GTA 2008
Ex: Ford mondeo Mk3 2.0 Duratec 107kw * Bmw e39 530Da 142Kw/420Nm....

Joest
Nováček
Nováček
Příspěvky: 56
Registrován: 18.06.2012 23:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Trvalé kovové chrčení při puštění spojky, převodovka???

Příspěvek od Joest » 09.08.2012 10:56

Jo, to chápu... ale jde mi teď o určení příčiny... nerad bych vyhodil prachy za servis věcí, co budou OK místo toho, aby se vyřešil ten chrčící problém. Je evidentní, že tohle není plech nebo nějaká blbost, určitě je to zvuk co souvisí s otáčkami motoru a jeho spojováním/rozpojováním - takže logicky na to má vliv spojkovej pedál, tudíž spojka. otázkou zůstává, proč se ten zvuk ozývá i když je zařazenej stupeň, auto je v pohybu a na spojku se nesahá... Na kontrolu hladiny oleje v převodovce asi žádná kontrola není co?
Ford Mondeo MK IV ... 1,8 TDCi 92 kW/125k EGR OFF
Kladno a přilehlé okolí...

Joest
Nováček
Nováček
Příspěvky: 56
Registrován: 18.06.2012 23:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Trvalé kovové chrčení při puštění spojky, převodovka???

Příspěvek od Joest » 10.08.2012 18:10

Tak dneska ráno jsem nastartoval a relativně nic moc slyšet nebylo. Zvuk se ozývá jen když nechám motor najet do cca 2000ot a prudce přidám plyn, to se pak to chrčení a vibrace zase ozve dost nahlas. Dneska jsem dokonce docílil stavu, že to chrčelo i při sešláplý spojce k podlaze, což se předtim v zásadě nedělo. Stalo se někomu něco podobnýho??? Je to převodovka, spojka, ložisko ve spojce a nebo ložisko v převodovce?? Dvouhmoťák přece nechrčí ne??? HELP!!! :wallbash: Dík
Ford Mondeo MK IV ... 1,8 TDCi 92 kW/125k EGR OFF
Kladno a přilehlé okolí...

Joest
Nováček
Nováček
Příspěvky: 56
Registrován: 18.06.2012 23:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Trvalé kovové chrčení při puštění spojky, převodovka???

Příspěvek od Joest » 11.08.2012 13:32

Další postřeh je, že se na volnoběh se při puštěné spojce ozývá občas takový rachtání, který reaguje na drobné přitlačení silou řadící páky k nějakému rychlostnímu stupni, pak to totiž přestává... ale jak se řadička uvolní a vrátí se zpět, okamžitě se ten zvuk vrací... ani teď nikdo neví??? :wallbash:
Ford Mondeo MK IV ... 1,8 TDCi 92 kW/125k EGR OFF
Kladno a přilehlé okolí...

fofo2001
Nováček
Nováček
Příspěvky: 168
Registrován: 17.03.2009 11:26

Re: Trvalé kovové chrčení při puštění spojky, převodovka???

Příspěvek od fofo2001 » 17.09.2012 10:32

Přišels na to? Podle toho posledního postřehu, když máš na volnoběh puštěnou spojku, tak se ti otáčí předlohový (hnací) hřídel převodovky volně, když začneš tlačit řadičku bez spojky k nějakému stupni, tak synchron začne hřídel brzdit, aby se jeho otáčky srovnaly s hnaným hřídelem, který v tomto případě stojí. Takže synchron začne předlohový hřídel brzdit, ale ubrzdit ho nemůže, protože běží motor, takže jen maximálně vymezí nějaké vůle mezi klikovou hřídelí a předlohovým hřídelem, takže mě napadá, že je to nějaká vůle ve spojce (dvouhmotovém setrvačníku), která se takto vymezí. Podle prvních příznaků mi to znělo taky jako uložení spojkového hřídele v setrvačníku, starý stodvacítky tam mívaly ložisko, který když se zadřelo, tak dělalo podobný věci (hřídel se v něm otáčí jen při puštěné spojce.) Ale nevím, novější auta už tam ložisko nemají a asi by to takhle nereagovalo na pohyb řadičky.
Mondeo combi 2004 TDCi 96kW

Uživatelský avatar
HonzaK72
Zkušený
Zkušený
Příspěvky: 1249
Registrován: 13.07.2012 19:59
Bydliště: Holim Varla!

Re: Trvalé kovové chrčení při puštění spojky, převodovka???

Příspěvek od HonzaK72 » 17.09.2012 18:42

Hele, možná blbost, ale mně se kdysi u Octavie uvolnil silentblok a dělalo to něco podobného...

zeli
Zkušený
Zkušený
Příspěvky: 1001
Registrován: 08.01.2011 14:59

Re: Trvalé kovové chrčení při puštění spojky, převodovka???

Příspěvek od zeli » 18.09.2012 14:49

stoceni auta o 20-30tis nema podle me moc vyznam. Muze to byt vyrazne o vic, jestli to auto na to vzhledove ma :wink: Pak prichazi v uvahu standardni opotrebeni veci okolo spojky. Rachtat muze setrvat a chrcet spojkove lozisko. Pri seslapnuty spojce to muze byt klidne i tissi nez pri neseslapnute, kdy jsou ty komponenty loziska bez zatizeni a "navolno" a diky vulim to zachrci.
je: Ford Mondeo kombi, 2.5 V6, 2004, zlata metaliza
byl: Ford Mondeo kombi, 1.8 SCi, 2004, modra ink metaliza

Joest
Nováček
Nováček
Příspěvky: 56
Registrován: 18.06.2012 23:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Trvalé kovové chrčení při puštění spojky, převodovka???

Příspěvek od Joest » 26.10.2012 15:25

Tak, našlo se řešení... Nechal jsem vyměnit komplet spojkovou sadu (LUK), tedy včetně nového ložiska a i dvojhmotu. Resp. řešil jsem to přes autobazar, kde jsem auto kupoval. Byli velmi vstřícní. Postup byl zhruba takový, že to diagnostikovali po prvotní výměně oleje v převodovce (což nepomohlo) jako nějakou poruchu na spojkové sadě, setrváku nebo ložiscích v převodovce. Rozebrali auto, kontrola spojky ukázala, že už by bylo dobré ji vyměnit, a tak se radši hned prohodila za novou, když už to bylo rozebrané. Dvouhmota byla vcelku opotřebená, zatuhlá (přidřená?... prostě netlumila a šla natvrdo) a tak šla taky ven a byla nahrazena novým kusem. Převodovka šla také ven, roztočili ji na elektromotoru, ale byl klid... tak ji dali zpátky a natočili auto - jenže pořád rachot... takže znova se to rozebralo, převodovka šla zase ven, vyměnili se hlavní ložiska na osách za originál ford díly (doveženo z Německa) a vyměnilo se také jakési vnější ložisko převodovky (asi to na předloze tuším?...nejsem mechanik tak nevím teď přesně). Šouplo se to zpátky do kompletu a bylo po problému... Takže v tuhle chvíli zase vesele drandím... Jediná chyba byla, že jsem to měl měsíc v opravě, než se postupem a čekáním na ty díly dalo vše do pořádku. Tak snad je to definitivně vyřešené... :nazdravi:
Ford Mondeo MK IV ... 1,8 TDCi 92 kW/125k EGR OFF
Kladno a přilehlé okolí...

zeli
Zkušený
Zkušený
Příspěvky: 1001
Registrován: 08.01.2011 14:59

Re: Trvalé kovové chrčení při puštění spojky, převodovka???

Příspěvek od zeli » 26.10.2012 22:35

Podezrele slusne chovani bazaru...nechces ho zverejnit? :wink: Jak jste se podileli na cene?
je: Ford Mondeo kombi, 2.5 V6, 2004, zlata metaliza
byl: Ford Mondeo kombi, 1.8 SCi, 2004, modra ink metaliza

Joest
Nováček
Nováček
Příspěvky: 56
Registrován: 18.06.2012 23:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Trvalé kovové chrčení při puštění spojky, převodovka???

Příspěvek od Joest » 29.10.2012 09:57

Tak zatím jsem spokojenej s řešením, snad jsem si vybral dobrýho prodejce, ale uvidím ještě po pár tisících, pak to možná i zveřejním... ale zatím asi netřeba, protože nikdy nevíš, co se třeba ještě neobjeví, nebo jestli se to nebude opakovat apod. Jinak já hradil LUK spojkovou sadu (podložený fotkama, dokladem apod.) a oni setrvák (akorát u toho sem doklad neviděl, viděl jsem jen ten původní, ten jsem dostal) a tu opravu ložisek si hradil taky servis (jako skrytou vadu... fakturu jsem zase dostal, bylo to v éčkách z Německa, přepočtem asi 6000 Kč)...
Ford Mondeo MK IV ... 1,8 TDCi 92 kW/125k EGR OFF
Kladno a přilehlé okolí...

Odpovědět

Zpět na „Motor - Mondeo“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů