Maďarsko

Rady, tipy , ubytování ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Gromik
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 930
Registrován: 22.07.2008 08:46
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Maďarsko

Příspěvek od Gromik » 19.11.2012 10:43

Dovolím si založit téma o Budapešti a připojit svůj reportík z našeho výletů.

Tato "perla Dunaje" nám opravdu učarovala a jen škoda, že jsme stihli docela málo. Přítelkyně pracuje pro rakouskou firmu a ta organizuje 1x ročně pro zaměstnance zájezd a to zcela zdarma. Partneři jsou vítáni, ale ti už musejí cálovat. Tušili jsme, že to bude spíše formou fofr "poznávačky", ale jelikož jsme v Budě ani v Pešti nikdy nebyli, tak jako první seznámení by to nebylo špatné. Hlavně i vzhledem k tomu že moja jela zdarma, já platil 90€, což se nám za 2 noci vč. polopenze, dopravy a pár atrakcím zdálo super. :nazdravi:

A tak se v pátek vyrazilo od Neusiedler am See, kde byl společný oběd v restauraci na molu a kam se sjeli všichni účastníci zájezdu. Odtud se pokračovalo společně BUSem po dálnici až do Budapešti. Po drobném, asi hodinovém popojíždění v zácpě jsme se konečně ubytovali. Rakušáci zapadli do první hospody (v pátek byl volný večer), já jsem řekl že to teda ne a vyrazili jsme s mojí na obhlídku města. Jen s mapkou A3, kterou jsme si vzali v hotelu :-) Mám ale dobrý orientační smysl, takže jsem byl v klidu (navíc náš hotel byl tak 100m od Dunaje a přímo vedle jednoho z mostů :-)

Tak jsme si prohlédli úžasně nasvícené mosty, Královský palác, budovu Technické univerzity ... samozřejmě jsem vhodně zařazoval zastávky na pivko a vínko, aby moja neremcala, že to má být dovolená a nikoliv orientační běh :ble2:

Tady mě trošku mrzí, že jsme nešli ještě kousek dál, viděli bychom nasvícený "Řetězový most" a hlavně budovu Parlamentu. Ale už se blížila půlnoc a zpět k hotelu to byla 3/4 hod. svižnou chůzí. Až později jsem zjistil, že souběžně s Dunajem vede tramvajová linka, která by nás krásně "hodila" až k hotelu. ono vůbec cestování MHD v Budapešti je naprosto super a snadno pochopitelné, i když ta jejich hatmatilka se nedá moc číst :dih:

V sobotu byl sraz před hotelem, naskočilo se do autobusu a jelo na prohlídku pamětihodností. Průvodkyně jsem se německo-anglicky :-) zeptal, zda-li budou i zastávky nebo budeme pořád v autobuse, z čehož jsme měli obavu, protože venku bylo fakt krásně 20st a jasno a byla by to škoda. Řekla, že budou i zastávky, tak jsme naskočili.

Jako první nás vyvezli na Gellértům vrch, kde stojí Citadela. Zde si přijdou na své všichni, chlapi si prohlédnou děla z druhé světové války, dámy si nakoupí cetky v přilehlých stáncích a pak se všichni společně pokochají úžasným výhledem na celou Budapešť a Dunaj, který město půlí. Bohužel, půl hodinka byla zoufale málo a tak jsme zase nasedli do busu a následovala hodinová jízda po městě ... To jsme byli celkem naštvaní :wallbash: , protože jsme minuli dost pěkných památek, které bych si rádi prohlédli i jinak, než z oken autobusu. ... byli jsme v tom ale sami, neboť Rakušáci byli v buse naprosto spokojení a chrochtali si ... :nixw:

Pak jsme dorazili na druhý kopec, na kterém stojí Rybářská bašta a Matyášův chrám. Zde už byla zastávka podstatně delší a tak jsme si v klidu prošli po hradbách bašty, podívali se na Parlament. Jen mi doteď vrtá hlavou, jak mohl někdo povolit, aby v těsné blízkosti ( resp. mezi Rybářskou baštou a Matyášovým chrámem ) se postavil hotel HILTON :dih:

Někdy po poledni nás autobus "vyplivnul" v centru a že máme volnou zábavu. Rakušáci opět zapadli do první restaurace, že mají hlad. Zatímco my si koupili jen něco do ruky a já začal hledat metro, abychom se dostali k Náměstí Hrdinů (které jsme dopoledne pouze obkroužili v autobuse). Po nalezení žluté trasy jsme zakoupili lístek a hurá do metra. Tato trasa je mimochodem druhá nejstarší v celé Evropě a je to spíše turistická atrakce než že by v ní jezdil běžný obyvatel Budapešti.

Na Náměstí Hrdinů stojí velký "Památník Tisíciletí", jsou zde sochy význačných Maďarů a nahoře jeden fešný archanděl :gott: Pak jsme si prošli přilehlý komplex, kde je hrad a nějaké muzeum a už byl pomalu čas opět na metro a vyrazit zpět k Dunaji, kde na nás čekala výletní loď.

Na palubě mají audio průvodce do sluchátek včetně češtiny, takže konečně změna oproti němčině, co jsme slyšeli (a moc nerozumněli) dopoledne v autobuse. Pomalu se blížil západ slunce, takže památky na břehu Dunaje byly úžasně nasvíceny (hlavně Parlament) a byla to pěkná podívána. Se západem slunce se taky trošku ochladilo, ale že bych si kvůli musel odepřít točený Budvárek, co se servíroval na palubě, tak to ani náhodou :nazdravi:

Po skončení plavby už následoval "jen" společenský večer v jednom ze sklípků, kde jsme ochutnali maďarské speciality a po pár sklenách vína jsem zjistil, že moje němčina zase není tak špatná :Dancer: a mezi Rakušákama se najde pár, kteří jsou v pohodě :cooler:

V neděli jsme pak hned po snídani vydali zpět.

Celkově na nás Budapešť udělala velice kladný dojem a chceme se tam za rok, dva určitě vrátit. Ale tentokrát již soukromě, neorganizovaně a taky na více dnů :-)

Fotogalerie na http://zdenda-foto.wz.cz/dovolena/2012- ... index.html
Přílohy
IMG_9636_panorama.jpg
IMG_9589.JPG
IMG_9547.JPG
IMG_9999r.JPG
IMG_9777r.JPG
IMG_9952.JPG
Ford Focus II 1.6 (74kW) Trend, 5dv.hatchback, 03/2007, Fotogalerie.
Obrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
Mufin01
Test driver
Test driver
Příspěvky: 3961
Registrován: 04.10.2010 15:32
Bydliště: štatl jak sviňa

Re: Budapešť

Příspěvek od Mufin01 » 19.11.2012 11:03

Pěknej výlet a supr fotky :palec_nahoru:

Uživatelský avatar
Blackhawk
Test driver
Test driver
Příspěvky: 3863
Registrován: 24.07.2009 15:02
Bydliště: Sereď

Re: Budapešť

Příspěvek od Blackhawk » 19.11.2012 11:08

Tiez som tam bol na vylete, este teraz si pamatam ako ma boleli nohy. Ale pamiatky maju krasne.

Uživatelský avatar
kozlow
.
.
Příspěvky: 7034
Registrován: 20.06.2010 13:11
Bydliště: www.st-rs.cz
Kontaktovat uživatele:

Re: Budapešť

Příspěvek od kozlow » 19.11.2012 18:21

super, povedené, díky :palec_nahoru:

Odpovědět

Zpět na „Dovolená“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů