Celoroční pneu

Prostě vše kolem kol.
Odpovědět
leshij
Nováček
Nováček
Příspěvky: 54
Registrován: 03.07.2011 02:17

Celoroční pneu

Příspěvek od leshij » 30.07.2011 00:37

Nemyslím že je třeba tady na fóru opakovat, co už jsme všichni četli ve všech testech pneumatik, t.j., že celoroční pneumatika má v létě horší vlastnosti než pneumatika letní a v zimě horší než zimní.

Spíš mě zajímá praktická zkušenost - jestli ji někdo má.

1. Já zimní pneu nevyužiju, měl bych je obuté měsíc v roce.
2. Nemám je kde skladovat, i kdybych je chtěl.
3. Moje zkušenost se zimními pneu není nejlepší, raději než na zimní pneu se spoléhám na řetězy.
Jenže:
1. V Evropě jsou někde povinné, a vystavovat se zbytečně postihu se mi nechce ani vyjímečně.
2. Je fakt, že hrubší dezén je na břečce lepší.

Proto přemýšlím o celoročních pneu. Díval jsem se na Barum Quartaris a Pirelli P2500. Zatím vedou spíš Pirellky, kvůli dostupnosti.

Používáte někdo celoroční pneu? Jste s nimi spokojení?
Ford Focus Estate, 1.6 Zetec, Durashift, 2008

Uživatelský avatar
alexino
Zkušený
Zkušený
Příspěvky: 1439
Registrován: 22.10.2008 11:57
Bydliště: Praha 5
Kontaktovat uživatele:

Re: Celoroční pneu

Příspěvek od alexino » 30.07.2011 07:01

nelze říct že radši použiješ řetězy, pokud nemáš na silnici souvislou vrstvu sněhu, tak je používat nemůžeš. Řetězy nejsou náhrada zimáků, ale jejich doplněk

Jinak celoroční gumy sem měl na předchozím autě, tenkrát sem to považoval za dočasné řešení, protože sem myslel že to auto brzo prodám a jinak bych potřeboval kupovat oboje gumy a jakožto tenkrát student sem na to neměl...

Musím potvrdit že stály za hovno a to jsem vybíral taky tenkrát podle nějakých referencí (byly to Dunlopky, typ už si nepamatuju)
V zimě stály za vyližřiť, několikrát sem málem skončil v pangejtu, v létě jakž takž.
Navíc zimáky budou od pondělí povinné i v Čechách od listopadu do března (za sněhu, mrazu nebo náledí), nevím teď jestli s celoročkama bys prošel...

Je taky rozdíl kde budeš jezdit, podle toho co píšeš tak i do ciziny, takže jestli na hory a tak... Nicméně i v zimě když je sucho, tak v chladném počasí letní (celoročky podle mě jsou spíš letní) tvrdnou a nedrží, navíc když ti najednou nasněží (což v zimě není nic divnýho), tak budeš s celoročkama v řiti (a řetězy ti taky nepomůžou)

Ale je to na tobě, já si nedokážu třeba představit, že bych úmyslně zvyšoval riziko nějaké bouračky mě a blízkým tím, že bych používal nevhodné gumy. Přeci jen je to jediný přímý kontakt s vozovkou...
"Evžen" Ford Focus II kombi r.2006, 1.8 TDCi, deep navy blue
Obrázek
Obrázek
Galerie:
https://forum.ford-focus.cz/viewtopic.php?f=97&t=12113

Uživatelský avatar
mouse
Test driver
Test driver
Příspěvky: 2997
Registrován: 18.03.2011 14:37
Bydliště: Praha 5
Kontaktovat uživatele:

Re: Celoroční pneu

Příspěvek od mouse » 30.07.2011 10:18

celoročky, jsou na dvě věci a krom toho od letoška jsou zimní pneu od 1.11 do 31.3 povinné, pokud se teda nepletu
Obrázek
Ford Grand C-Max 1.6 TI-VCT 92kw rv.2012 GRANDÍK
Obrázek

leshij
Nováček
Nováček
Příspěvky: 54
Registrován: 03.07.2011 02:17

Re: Celoroční pneu

Příspěvek od leshij » 30.07.2011 15:15

To se mozna nepletes, ja nevim.
Prave pro oblasti, kde je zimni obuti nutne, potrebuji pneumatiku se znackou vlocky / M+S / horskeho vrcholku. Protoze se tam pohybuji vyjimecne, nevidim zadny prinos v kupovani sady zimniho obuti, protoze ho vubec nevyuziju. Celorocni guma ma vyse uvedene znaceni, takze na nich muzu jezdit i tam, kde zakon pozaduje zimni obuti.

Spis mne zajimalo, jestli na celorockach uz nekdo jezdi.
Ford Focus Estate, 1.6 Zetec, Durashift, 2008

Uživatelský avatar
mouse
Test driver
Test driver
Příspěvky: 2997
Registrován: 18.03.2011 14:37
Bydliště: Praha 5
Kontaktovat uživatele:

Re: Celoroční pneu

Příspěvek od mouse » 30.07.2011 15:24

já na nich jezdil, ale rozhodně ti je NEDOPORUČUJI :nnou: , je to akorát past a sra*** :dih: rozhodně to je nejhorší co může bejt a jinak zimní pneu bude povinné po celé ČR a né jenom oblastně
Obrázek
Ford Grand C-Max 1.6 TI-VCT 92kw rv.2012 GRANDÍK
Obrázek

psena
Nováček
Nováček
Příspěvky: 106
Registrován: 17.02.2008 20:24

Re: Celoroční pneu

Příspěvek od psena » 30.07.2011 15:26

Ja mam celorocky zimni a jezdi se me dobre...hlavne zjisteni ze zimni Dunlop se sjizdeji pomaleji nez letni Falkeny me prijemne prekvapilo. Hluk od pneu necitim, zvyseni spotreby me neruinuje.
Ford Focus 1,6 74KW
Ford Mondeo 2,2 TDCI

Uživatelský avatar
tym
Test driver
Test driver
Příspěvky: 3746
Registrován: 20.05.2011 21:49
Bydliště: Pilsner Urquell

Re: Celoroční pneu

Příspěvek od tym » 30.07.2011 16:22

Nemám celoroční pneu, ale teď jsem se rozhodl na manželčině autě nechat nové zimní dunlopky. Za rok najede odhadem max 5 000 km, převážně do 80 km/h do nejbližšího hyper... krámu, takže nechat zimáky vyjde o hodně levněji, než kupovat nové disky a nové letní gumy, platit za přezutí, či vyvážení a v létě je určitě tolik neojedu, takže vydrží i další zimu.

Uživatelský avatar
alexino
Zkušený
Zkušený
Příspěvky: 1439
Registrován: 22.10.2008 11:57
Bydliště: Praha 5
Kontaktovat uživatele:

Re: Celoroční pneu

Příspěvek od alexino » 30.07.2011 16:25

no já teda nevím, ale na jaře když uhodily hice a já ještě neměl přezuto, tak bylo sakra znát jak ty zimáky plavou, takže si nedovedu představit, co by dělaly v létě, ale možná mám nějaké extra měkké (GY 7+)
"Evžen" Ford Focus II kombi r.2006, 1.8 TDCi, deep navy blue
Obrázek
Obrázek
Galerie:
https://forum.ford-focus.cz/viewtopic.php?f=97&t=12113

Uživatelský avatar
tym
Test driver
Test driver
Příspěvky: 3746
Registrován: 20.05.2011 21:49
Bydliště: Pilsner Urquell

Re: Celoroční pneu

Příspěvek od tym » 30.07.2011 16:39

Nedělají nic, samozřejmě pokud někdo jezdí pilu, je to poznat stoprocentně, manželka s malým dítětem v sedačce ale jezdí normálně a pomalu, takže to poznat na její jízdě není.

leshij
Nováček
Nováček
Příspěvky: 54
Registrován: 03.07.2011 02:17

Re: Celoroční pneu

Příspěvek od leshij » 30.07.2011 21:14

Pro vysvetleni - ja ziji v miste, kde zimni gumy temer nikdo nepouziva. CR je pro mne jen jednou z oblasti, ktere sporadicky navstevuji a kde prave podle zakona musi (resp. v CR bude muset) byt zimni obuti.

Ja jsem kdysi mel zimni pneu a musim rict, ze v dobe, kdy vetsina naroda jezdila na tech jednech ALL WEATHER, co se v Mototechne tehdy daly koupit, jsem rozdil mezi letni a zimni gumou nevidel - co se jizdnich vlastnosti tyce - zadny. Dokonce ani stopu pri brzdeni nedrzely lip nez letni. Od tech dob pouzivam jen letni a dojel jsem vzdycky. A kde uz to nebylo na letni, nahodil jsem retezy a dojel jsem stejne.

Pozdeji jsem mel na firemnim Passatu zimni Goodriche celorocne (nebyly penize na vymenu - to se hned pozna zahranicni firma) a musim rict, ze nejaky obrovsky rozdil jsem taky nezaregistroval (krome toho, ze po jednom lete byly na vyhozeni).

O tech celorocnich Dunlopkach jsou na Netu dostupne protichudne informace - na jedne strane "technologicky zazrak" (PR clanek zda se) na druhe "spatny kompromis" (take PR clanek zda se) :-))

Kazdopadne diky vsem za prispevky.
Ford Focus Estate, 1.6 Zetec, Durashift, 2008

Eidž
Test driver
Test driver
Příspěvky: 2224
Registrován: 20.02.2010 09:39
Bydliště: Hradec Králové/Pardubice

Re: Celoroční pneu

Příspěvek od Eidž » 31.07.2011 13:44

Spíš než řešit typ pneu bych řešil KAM s tímto pneu pojedu.
Já žiji v polabské níže, souvislá vrstva posoleného sněhu (taková ta rozježděná sračka) víc než 5 cm zažiju za zimu 2x, max 5x.
Neposolený uježděný sníh jsem za 8 let v této lokalitě zažil 1x. Tedy na silnici I. třídy.
V zimě tedy mokrá vozovka, ráno přimrzlo.

Na Formanu se mě osvědčili celoroční pneu, s označením M+S. Rozhodně v té prosolené břečce byly horší, než čistě zimní. Se zimními jsem jel 45 km/h a s těmi celoročními 40 km/h :mrgreen: Prostě rozdíl tam byl, ale vzhledem k vozu to bylo jedno.

Pokud někdo jezdí ostře, tak rozhodně celoroční neužije. Kdo jezdí volněji, tak celoroční mu rozhodně udělají službu. V ztížených podmínkách zafungují líp, než letní :-)
Samozřejmě, že pokud na celoročních pojedu na Vysočinu či jinam, kde je prostě sněhu víc, tak řetězy.

Jakmile budu mít zimní sjeté, další pneu bude celoroční. Při to ročním nájezdu co mám, dvě sady prostě neojezdím :-(

Seat Altea XL-prodáno
Ford Focus kombi, 1,8 TDCi, 85 kW, Ghia(+tempomat,+DRL), RV 05/2002-prodáno
Honda Jazz, 1,4 GD1 61 kW, automat(+DRL), RV 03/2003
Škoda Forman 135, LPG, 43 kW, GLX, RV 12/1992, model 1993-prodáno


leshij
Nováček
Nováček
Příspěvky: 54
Registrován: 03.07.2011 02:17

Re: Celoroční pneu

Příspěvek od leshij » 12.08.2011 20:47

Eidž:

A už jsi nějaké vybral?

Já zatím našel jen Barum Quartaris nebo Pirelli P2500 - obě mají podobný vzorek. Ty Dunlopky mají dost odlišný vzorek a mně se směrové dezény příliš nelíbí. I když z reakcí (nejen tady na fóru) to vypadá, že majitelé jsou vesměs spokojení.
Ford Focus Estate, 1.6 Zetec, Durashift, 2008

Eidž
Test driver
Test driver
Příspěvky: 2224
Registrován: 20.02.2010 09:39
Bydliště: Hradec Králové/Pardubice

Re: Celoroční pneu

Příspěvek od Eidž » 15.08.2011 06:49

Já na Formanu měl Barumky a spokojenost.
Když koukám na dezén Barum Quartaris a Pirelli P2500, tak já bych šel do Barum. Ta Pirelka bude lepší v zimě, ale v létě nemá vodící pruh. A Barumka má víc lamel na segment :-) Ale je to jen odhad, realita může být jiná :-)

Jinak na Fordu mi spíš pneumatiky odejdou stářím, než dezénem :-( Na Hondu ted hledám celoroční.

Seat Altea XL-prodáno
Ford Focus kombi, 1,8 TDCi, 85 kW, Ghia(+tempomat,+DRL), RV 05/2002-prodáno
Honda Jazz, 1,4 GD1 61 kW, automat(+DRL), RV 03/2003
Škoda Forman 135, LPG, 43 kW, GLX, RV 12/1992, model 1993-prodáno


FanThomas24
Nováček
Nováček
Příspěvky: 3
Registrován: 25.07.2011 16:01

Re: Celoroční pneu

Příspěvek od FanThomas24 » 12.09.2011 14:07

Já bez zimních gum nevyjedu ani z parkoviště u paneláku. Bydlím v Jihlavě a když matka příroda za noc nadělí 20 cm sněhu, jsi sakra rád že máš kvaliltní zimáky!! Na feldě jsem měl BFGoodrich a na Focuse asi koupím Fuldu. Mám na něm celoročky z fabriky (GoodYaer) a tuhle jsem čučel jak je jima nedaleký pneubazar doslova zavalenej, nikdo je nechce ani vidět. Ale to platí na Vysočině, jinde to bude jinak. Počítejte ale s tím že ráno nikdy nevíte kam budete muset jet večer a jak tam bude. Pražáky na letních v chumelenici máme rádi :D tuhle se jich na D1 potkalo asi 100 :D

Uživatelský avatar
HonzaFF
Nováček
Nováček
Příspěvky: 135
Registrován: 16.06.2011 13:44
Bydliště: Praha

Re: Celoroční pneu

Příspěvek od HonzaFF » 16.09.2011 12:30

Celoroční gumy mi připadají rozumné asi tak jako chodit celoročně v jedněch botách. Sice se to dá přežít, ale v létě i v zimě to bude dost na...nic.
A i když v Praze je opravdový sníh málokdy, tak ten rozdíl mezi "univerzály" a zimními gumami je ve s...kách při teplotě kolem nuly propastný. A co teprve tam, kde je sníh doopravdy - bohatě stačí zde zmiňovaná Vysočina.
Teď bez Focusu, BMW E46
Předtím:
DNW FYDC Ghia 2000 (předek po individuálním FL) - předán do dobrých rukou,
Škoda Forman 135L 1992 , Škoda 105L 1988, Trabant 601 lim. 1972 , Škoda Octavia "Barča" 1964 (skončila jako traktor)

Odpovědět

Zpět na „Focus - pneumatiky a disky“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů