Dezinfekce klimatizace

Prostě vše kolem vzduchu.....
Odpovědět
12matess3

Re: Dezinfekce klimatizace

Příspěvek od 12matess3 » 09.09.2015 19:05

Stano ďakujem.
Tak zrejme treba poriadne vyčistiť celý ten systém klímy/ventilátora, len zdá sa mi to dosť zložité, najskôr asi dám starý filter dole, tam mam nastriekať nejaký Sanytol alebo čo najlepšie, je tam nejaká trubka jedna kam to nastriekať, alebo ako to tam je? Potom demontujem krytky nad radiom obidva tie výduchy, dostanem sa (dúfam) ku výparníku, ten sa dá nejako otočiť aby som to z tej druhej (špinavšej) strany výparníku poriadne prestriekal Savom alebo poprípade Sanytolom??
Potom počkám nejaký čas, a zapnem naplno len ventilátor teplého vzduchu na 5 minút a potom ešte pre istotu aj klímu na približne rovnaký čas?
Je toto dobrý postup, je tam vôbec možnosť odstránenia nepríjemného smradu z klímy a ventilátora, čo bude lepšie keď spravím ešte?
Stano, rád by som vedel, kde je ten tepelný výmenník a akým spôsobom ho poriadne vyčistím tým Sanytolom, alebo možno Savom proti plesniam, ako sa tam dá najlepšie dostať a vyčistiť to?
Ďakujem za všetky užitočné rady, keďže som začiatočník.

stano.
Člen klubu
Člen klubu
Příspěvky: 12873
Registrován: 18.07.2011 19:55

Re: Dezinfekce klimatizace

Příspěvek od stano. » 09.09.2015 20:32

Pisem, ze cez trubku sa tam napcha hadicka pri striekani peny. Ked striekas sanytol alebo nieco ine, lepsi pristup je rovno po diere po filtry, alebo ako som pisal, cez prieduchy PO ODKLOPENI KLAPKY. Sam uvidis, co a ako, aky tam je pristup. Nebudes mat vyparnik ako na dlani. To by si musel rozobrat celu pristrojovku a kurenie.

Ventilator na teplo zapinat nemusis, cez ten vyparnik stale ide rovnaky vzduch zvonka. Ohrieva sa az za nim, po preklopeni klapky. Rozober si to tam, sam uvidis, ako ide vzduch a ako je to tam ulozene.

Teply vymennik nemusis vacsinou cistit. Vacsinou staci poriadne vydrhnut ten studeny. Niekedy to ale musis spravit na viac krat.
Kedze podla mna to nevystriekas uplne vsade, zozen si aj cistiacu penu na klimu. Sprava sa to ako PU pena - nastriekas to a nafukne sa to, kam to len ide. Po case ta pena padne. Len pozor, zostane po nej kvapalina, moze ti zatiect cez skary pod koberce - takze pod kurenie si daj handry, aby to vysali. Klima ma sice odtok na kondenzat, ale nie vsetko stecie do zberneho kanalika. Ten odvod na kondenzat, ktory ide smerom do motora a jeho hadicku vidis vedla spolujazdcovych noh, potom ide dolu po podlahu, precisti - prestuchaj drotom. Ci nie je upchaty.

Opakujem, mozno dezinfekciu bude treba aj viac krat spravit. Mne smrad zmizol az po cca 3 zakrokoch. Mozno keby to spravim raz uplne dokonale, stacilo by. Ale tiez som sa ucil, ako na to. A ktory pripravok funguje.

Sanytol potrebuje 5-30 minut na vynicene bordelu. Len zvykne rychlejsie vyschnut. Takze odporucam to kazdych cca 10 minut znovu prestiekat, aby to zostalo vlhke.

Viac ti napisat neviem, zvysok si musis doimprovizovat sam.

12matess3

Re: Dezinfekce klimatizace

Příspěvek od 12matess3 » 11.09.2015 19:24

Tak, polovica práce za mnou.
S malou račňou som sa pobavil s tým plyn. pedálom, potom odpojil konektor a kryt už išiel aj s rukami tie šróbiky, netrebalo kľúč, vybral som starý filter, viď foto v prílohe, čo myslíte, bol poriadne v zlom stave či ako ?
Tak mám to rozobraté, len teraz som sa tak zamyslel, chcem pred tým uložením nového filtra, kým je ešte ten otvor prázdy zapnúť naplno klímu a nastriekať tam poriadne nejakého Sanytolu asi, Savo ževraj dokáže rozsypať výparnik? Nech si to nasaje a nech to skúsi čistiť ten systém celý, len neviem, čítal som tu že nezapínať kľúčik ked je konektor odpojený, lebo vyznačí chybu.... Tak ako teraz mam zapnut konektor do pedala, pedal tam niekde zavesiť a zapnúť, kľúčik + klímu naplno a striekať? Tak?
Môj plán je nastriekať to tam do toho otvoru na filter, počkať pol hodinu, namontovať všetko nazad a nasledne ísť cez to kolienko ku výparníku, tam by som chcel dať tiež ten Sanytol, už ked ho budem mať a odrežiem nejakú hadičku tak 60 cm a čo to dá to tam napchám a vystriekam čo najviac, vydržím 15 minut a keď dám všetko nazad tak potom zapnem ešte raz klímu na 10 minút, nech ten sajrajt ide preč??
Inak výmena peľového filtra teraz by trvala cca. 15 minút aj s prestávkou podľa mňa, najhoršie je nájsť si polohu.

12matess3

Re: Dezinfekce klimatizace

Příspěvek od 12matess3 » 11.09.2015 19:37

Starý vs. nový
Přílohy
Starý vs. nový
Starý vs. nový
WP_20150911_17_48_50_Pro Filter.jpg (90.91 KiB) Zobrazeno 3689 x

Uživatelský avatar
TomBaa
Junior
Junior
Příspěvky: 218
Registrován: 28.06.2010 18:08
Bydliště: JmK

Re: Dezinfekce klimatizace

Příspěvek od TomBaa » 20.09.2016 21:45

Kam přesně je tedy nejúčinnější nastříkat pěnu na dezinfekci klimi u Focusu I. Kudy se dostanu na výparník? Díky
Focus mk.3 1,6 Ti_vct ; 2011 ; Panthera black
Focus mk. 1 1,6 Zetec ; 2003 ; Ink blue
Focus mk.1 Tddi ; 99 ; Panthera black

stano.
Člen klubu
Člen klubu
Příspěvky: 12873
Registrován: 18.07.2011 19:55

Re: Dezinfekce klimatizace

Příspěvek od stano. » 20.09.2016 21:52

Cez odvod kondenzatu alebo cez rezistor pre ventilator.
Ak ti smrdi klima par sekund po vypnuti, cistenie vyparnika pomoze minimalne. Treba cele potrubie zvnutra vycistit.

Uživatelský avatar
mouse
Test driver
Test driver
Příspěvky: 3000
Registrován: 18.03.2011 14:37
Bydliště: Praha 5
Kontaktovat uživatele:

Re: Dezinfekce klimatizace

Příspěvek od mouse » 21.09.2016 02:24

TomBaa píše:Kam přesně je tedy nejúčinnější nastříkat pěnu na dezinfekci klimi u Focusu I. Kudy se dostanu na výparník? Díky
http://www.ford-focus.cz/forum/viewtopi ... 17#p629717
Obrázek
Ford Grand C-Max 1.6 TI-VCT 92kw rv.2012 GRANDÍK
Obrázek

pivisek
Nováček
Nováček
Příspěvky: 48
Registrován: 11.03.2010 22:10

Re: Dezinfekce klimatizace

Příspěvek od pivisek » 14.06.2017 14:27

Ahojte,máte někdo zkušenosti s tímto čistidlem?
https://raglu.cz/carfit-cistic-klimatiz ... reji-400ml
nebo s tímto?
http://www.2hmoto.cz/cz/xt/194433-cisti ... ml-xt.html

Obě pěnové a obě určená k přímému vstřiku k výparníku.
Chystám se na to letos sám, protože X let to dávám do různých servisů a stejně po pár dnech či týdnech jak při klimě, tak při jen puštěném větráku to smrdí jak prase. :bebng:
Díky za reakci.
Ford Focus C-Max r.v.2006
1.6 TDCI

Uživatelský avatar
TomFocus
Test driver
Test driver
Příspěvky: 8239
Registrován: 12.05.2013 17:06
Bydliště: Praha

Re: Dezinfekce klimatizace

Příspěvek od TomFocus » 14.06.2017 16:14

Ja používám 6let sprej od Sonaxu a nemůžu si stěžovat.
Dávám 1xR ideál je 2xR. Za cenu od 120Kč..pohoda.
FF II meziFL performance1600D upgrade +++ Color blue
Galerie
Obrázek
Obrázek

pivisek
Nováček
Nováček
Příspěvky: 48
Registrován: 11.03.2010 22:10

Re: Dezinfekce klimatizace

Příspěvek od pivisek » 15.06.2017 13:44

Ještě bych se chtěl zeptat. Mám tam dávat tenhle filtr:
https://raglu.cz/filtr-vzduch-v-interie ... ter-fp2440
je s aktivním uhlím + s polyfenolem a s antibakteriálním účinkem + filtr jemného pachu.
Cena 450.
Nebo je to zbytečné a mam tam dát jakýkoliv uhlíkový filtr?
Díky za radu.
Ford Focus C-Max r.v.2006
1.6 TDCI

stano.
Člen klubu
Člen klubu
Příspěvky: 12873
Registrován: 18.07.2011 19:55

Re: Dezinfekce klimatizace

Příspěvek od stano. » 15.06.2017 14:32

Radsej normalny s uhlikom a menit castejsie. Rok alebo 20t km (pisu 10t km ale ja mam odskusane 20t km...).
Mne sa pacil Denso. Champion ani omylom. Bosch, Mann, Ford mi prisli rovnake.

pivisek
Nováček
Nováček
Příspěvky: 48
Registrován: 11.03.2010 22:10

Re: Dezinfekce klimatizace

Příspěvek od pivisek » 15.06.2017 14:48

Ja s klimou mám právě rok co rok problémy. Auto mám 7 let a každý rok to dávám do servisu(čištění + výměna filtru) , protože mi to po pár týdnech od vyčištění zase začně smrdět. Vystřídal jsem 3 servisy a výsledek pořád stejný. Tak jsem se naštval a že si to vyčistím sám. Proto jsem chtěl i koupit ten dražší filtr, že by s tím pachem taky částečně pomohl. Budu to dělat někdy v příštím týdnu a udělám to přímo do vstupu od pylového filtru. To si myslím bude ještě účinější, než přes to kolínko od spolujezdce. Jsem sám zvědavý na výsledek, ale byl bych rád, kdybych se toho pachu konečně zbavil. Nevěřím právě, že by v servisu stříkaly pěnu přímo do výparníku. Spíš vždy povídali, že strkají jen hadičky do průduchů a čistí to ozonem. Tak uvidím...
Ford Focus C-Max r.v.2006
1.6 TDCI

Uživatelský avatar
TomFocus
Test driver
Test driver
Příspěvky: 8239
Registrován: 12.05.2013 17:06
Bydliště: Praha

Re: Dezinfekce klimatizace

Příspěvek od TomFocus » 15.06.2017 15:06

Já si nechal vyčistist, doplňit a promazat klimu po 4r-50k km a předtím jsem puch neměl.
Ale taky před létem aplikuji Sonax a když měním kabiňák vystříkám díru po filtru desinfekcí do domácnosti.
Přílohy
sonax-klima.jpg
sonax-klima.jpg (9.8 KiB) Zobrazeno 3127 x
FF II meziFL performance1600D upgrade +++ Color blue
Galerie
Obrázek
Obrázek

stano.
Člen klubu
Člen klubu
Příspěvky: 12873
Registrován: 18.07.2011 19:55

Re: Dezinfekce klimatizace

Příspěvek od stano. » 15.06.2017 15:17

Klima smrdi pri zapnuti ci vypnuti?
Iny filter nepomoze. Bordel mas az za filtrom.

Ozon a spreje do interieru stoja za prd. Mne nepomohli nikdy. Ani ked tam ozon hucal vyse hodinu.

Vyparnik cistit iba priamou aplikaciou dezinfekcie. Vzduchovody mechanicky treba vyutierat a vycistit. Nic ine nepomoze.

pivisek
Nováček
Nováček
Příspěvky: 48
Registrován: 11.03.2010 22:10

Re: Dezinfekce klimatizace

Příspěvek od pivisek » 15.06.2017 15:29

Právě, že to smrdí pořád. Ať je Klima zapnutá, či vypnutá.V létě v zimě. Pořád. Když vezu někoho v autě, tak je mi akorát trapně, když je to cítit. Kolega z práce je alergik a jak začně v autě pofrkávat, tak je to fakt trapný. Proto doufám, že když si to udělám sám, tak to snad pomůže. Ještě nevím, jak zkontrolovat, jestli není ucpaný odtokový kanálek ven z auta....
Ford Focus C-Max r.v.2006
1.6 TDCI

Odpovědět

Zpět na „Focus - klimatizace a ventilace“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Amazon [Bot] a 6 hostů