neustale vibrace do volantu

Odpovědět
fittipaldi
Nováček
Nováček
Příspěvky: 4
Registrován: 14.06.2013 10:28

neustale vibrace do volantu

Příspěvek od fittipaldi » 22.07.2021 10:28

Ford Focus 2017 1.5 EcoBoost titanium combi, jeste v zaruce

Focuse jsme s manzelkou kupovali noveho, do cca 5-10tkm vse ok. Auto krasne drzelo stopu na dalnici. Cca od tech 5-10tkm zacal vibrovat volant, cim vyssi rychlost tim vic se to projevuje. Nejprve jsme si rikali, ze to jsou spatne vyvazena kola a ze se vse vyresi pri dalsim prezuti (2x sada kol). Vibrace po prehozeni a vyvazeni kol nezmizely. Pri dalsi rocni prohlidce jsem upozornil na zavadu autorizovany servis a pro jistotu nechal udelat i geometrii. Auto jsem dostal udajne zkontrolovane a ze je vse v poradku, geometrie se delala dle mereni zbytecne - byla v poradku. Od te doby jsem tam byl s touto zavadou 2x, dokonce jsem vezl zamestnance na dalnici a vysledek? Pry jsou to normalni provozni vule a mam s tim prijet az se to zhorsi.

Nic jsme s tim tedy nedelali a byli s autem i na dovolene v Chorvatsku. Po ceste jsme nekolikrat zastavovali - kvuli vibracim jsem mel pocit, ze jsme museli pichnout. Ale vzdy vse OK. Bylo to fakt unavne, jet s vibrujicim autem takovou dalku, uz bych to znovu nechtel absolvovat. Po spatnych zkusenostech s autorizovanym servisem Ford Orech jsem jel pred 14 dny do mistniho servisu, kde mi potvrdili zavadu, ale nedokazali prijit na to, co ji zpusobuje. Pry to muze byt x-veci a pry to citi i na volnobeh. Predtim jsme se ptali na Stk, a udajne je o trochu vetsi vule na prave poloose nez byva normalni u tohoto najezdu, ale jinak nic nezjistili.

Uz fakt nevim co dal, tak pisu sem.

Poradite nekdo nebo neznate servis kde by zavadu dokazali opravit? Nebo kde by aspon dokazali zjistit pricinu? :nixw:
Jsme z Prahy a Mostu.

priznaky:
- vibrace do volantu, cim vyssi rychlost tim vice (obcas jako jizda po kolejich)
- projevuje se pod plynem i bez, je to znatelne i v 65kmh pri brzdeni motorem
- zkusil jsem na dalnici seslapnout spojku - bez rozdilu
- projevuje se na obou sadach kol (spatne vyvazeni kol vylouceno)
- pocitove vice vibruje pri urcitem natoceni kol (dalnice lehce do zatacky)
(Auto bylo na svolavaci akci kvuli spojce, u tohoto auta nebyla menena jako u jinych modelu, ale jen prehran software. Nemuze souviset?)

Vcera jsem jel asi 50km po dalnici a po prijeti na prvni krizovatku mi auto vibrovalo i na volnobeh (pak uz ne), tak me napada zda to nemuze byt dvouhmotovy setrvacnik. Ale nejsem automechanik, opravdu nevim. Za jakekoliv tipy budu vdecny, mam obavu ze vibrace postupne poskodi prevodovku, podvozek a dalsi dily.

Uživatelský avatar
jenikHK
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 2963
Registrován: 10.03.2008 14:30
Bydliště: Praha

Re: nesutale vibrace do volantu

Příspěvek od jenikHK » 22.07.2021 20:08

Vibrace určitě normální nejsou - to je jen alibismus servisu.
Trochu mě mate, že vibrace jsou znát i na volnoběh? Tj. u stojícího auta?
Pokud by to bylo za jízdy, začal bych u kol. Že jsou převážena a "vyvážená" (předpokládám vsechna v tomtéž servisu) může znamenat, že jsou vyvážená špatně. Všechny.
Za sebe doporučuji vyvážení s přítlakem. Mnoho pneuservisů to neumí - ale z okolí Prahy mám pozitivní zkušenost se servisem na Kladně.
Může to být klidně špatná pneumatika (nic divného) - tohle vyvazovacka s přítlačným válcem ale odhalí.
Ford C-Max 1.8i 16V, 2010, Titanium
Obrázek

Byl: Ford Focus 1.8 TDdi kombi, 1999, ghia
Byl: Ford Sierra 2.0i DOHC kombi, 1989, LX

Uživatelský avatar
lewis
Junior
Junior
Příspěvky: 250
Registrován: 02.02.2008 03:18
Bydliště: Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: nesutale vibrace do volantu

Příspěvek od lewis » 22.07.2021 21:37

V případě, že vibrace "i na volnoběh" se projevují jen při jízdě, bych se opravdu zaměřil na vyváženost rotujících částí. To znamená kola (dynamicky - umí BestDrive na Strakonické v Praze...celkem rychlé), pak zkontrolovat popř. vyměnit poloosy... :wink: Dvouhmota by byla cítit i při samotném stání. Je (pocitově) nějaký rozdíl při sešlápnutí spojky jen při nastartovaném motoru...?
Ford Focus 1.0 ecoboost ActiveX, 114kW, kombi, 2023, červená Fantastic
Ford Focus 1.0 ecoboost Trend Plus, 92 kW, kombi, 2017, Candy Red

Byl: Ford Focus 1.8 TDCi, 74 kW, kombi, 2004, modrá met.

Uživatelský avatar
Sentik
Test driver
Test driver
Příspěvky: 3652
Registrován: 30.05.2018 13:00
Bydliště:

Re: nesutale vibrace do volantu

Příspěvek od Sentik » 23.07.2021 09:08

Taky bych jako první myslel kola, ale tazatel psal, že se mu to projevuje na letní i zimní sadě kol ... takže to může asi vyloučit, takovej smolař snad neni - i když kdo ví...

Fakt nepříjemnost, na dlouhý lokte, ale auto je v záruce, bude nutný prudit a prudit, dokud to prostě nenajdou a neopraví. Hodně podobnej problém jsme měli na služební Oktávce, nakonec objeven nějakej problém na zadní nápravě, boha si nevzpomenu co to bylo, měnilo se toho dost :roll: Tam to bylo o tom, že vibrace slušný a k tomu to hodně nerovnoměrně sjíždělo zadní gumy...
Wiki:
"Zahryovat, býti Zahryován" - náhodná a opakovaná bezdůvodná kontrola účastníka sil. provozu, kdy je příslušníkem PČR tento vyhodnocen jako živel podvratný, přičemž zpravidla jde o řidiče slušného, bezúhonného a předpisů dodržujícího

vladka1
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 599
Registrován: 09.01.2013 21:02

Re: nesutale vibrace do volantu

Příspěvek od vladka1 » 23.07.2021 12:03

Autorizák jen okecává aby nemusel řešit reklamaci (= dělaj zadarmo)
Pokud i při stání na místě tak bych šel po zavěšení motoru nebo i dvouhmotě.
Pokud jen za jízdy, tak něco na točivých věcech, poloosy (ale ty obvykle vibrujou jen pod plynem). Když jsou vyloučený kola tak bych změřil náboj - házivost, vůle ložiska atd., pak silentbloky.. Chce to umět hledat/ měřit, takové "hledej šmudlo"
Nebo se s tim nefrcat jak ovečka, udělat znalecký posudek že to fakt vibruje = vada vozu a vyreklamovat to ať se staraj. Při převzení "závada neodstraněna" a nakonec odstoupit od smlouvy.. Při správným postupu namonec vrátí komplet prachy včetně nákladů na znalce a příp. vymáhání právní cestou kdyby se cukali...
FF MK1 kombík 1,6 74 kW FYDD 2004, 260 kkm

fittipaldi
Nováček
Nováček
Příspěvky: 4
Registrován: 14.06.2013 10:28

Re: neustale vibrace do volantu

Příspěvek od fittipaldi » 24.07.2021 16:25

Dekuji za odpovedi.

1/ vibrace na volnobeh + spojka:
- Vcera jsem to sledoval pri jizde po meste a vyslapaval spojku kdykoliv jsem citil vibrace (od 40kmh).
Vysledek:
- Na volnobeh zadne vibrace (predtim vibrovalo od motoru po 50km jizdy po dalnici pri prvnim zastaveni, mozna normalni?), vyslapnuti spojky nema zadny vliv na vibrace, celou cestu jsem to zkousel, zaber do kopce, brzdeni motorem, volnobeh. Tj. setrvacnik a zaveseni motoru bych asi vyloucil.

2/ pneuservisy:
Jak jsem psal, jedna se o dlouhodoby problem, auto puvodne prezouvano v Best Drive P5 na Strakonicke, nasledne v autorizovanem servisu Ford Orech kola prevazeny a prehozeny, naposledy prezuto v pneu Prochazka na P6, kde jsem na problem upozornil -> kola pred vyvazenim umyta, nevim jak delali, muzu se tam zajet zeptat, prip. nechat prehodit a prevazit, nebo dojet na tu Strakonickou do Best Drive. Vibrace se projevuji jak na plechovych zimnich 16"(bez poklic) tak i na letnich originalnich ALU 16", oboje pneu Continental. Nehazela by nevyvazena kola jen pri urcitych rychlostech, resp. rozsahu?

Vice to ted sleduji (manzelka neresi :D). Nejlepe bych to popsal asi jakoby byla mala boule na levem prednim pneu (jakoby auto jelo po kolejich). Dela to porad, cim vyssi rychlost, tim vic, znatelne od 40kmh, neprijemne hlavne na dalnici. Premyslim zda znovu tedy dat do autorizovaneho servisu s tim, ze se to zhorsilo -> nasledne nechat nekde vypracovat znalecky posudek a dal jim to tam vozit a tlacit, vse dokumentovat. Jako alternativa by mohla byt cesta do prvniho Nemeckeho aut. servisu Ford. To by mozna zabralo nejmene casu, vzit si den dovolene a udelat si vylet.

Jeste vas pobavim, kdyz jsem s tim byl v autorizovanem servisu po 3., ptali se, zda nechci rovnou auto nove - novy model, to melo najeto cca 35tkm. Ted 47tkm. (Do noveho modelu bychom nesli, 1.5 ecoboost uz je bohuzel jen v3 a mame nove hypo tj. leda vymenit za jine ojete auto)

Uživatelský avatar
phofy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 9391
Registrován: 23.07.2011 11:32
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: neustale vibrace do volantu

Příspěvek od phofy » 24.07.2021 21:52

Nehučí ti to při těch vibrací?

Uživatelský avatar
jenikHK
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 2963
Registrován: 10.03.2008 14:30
Bydliště: Praha

Re: neustale vibrace do volantu

Příspěvek od jenikHK » 24.07.2021 22:40

Jako je to sice málo pravděpodobné, ale může se stát, že problém je na nějaké (nebo i více) pneu z každé sady.
Moje zkušenosti jsou takové, že zimní jsou na vibrace méně citlivé, (měkčí směs?). Mám navíc s Conti rozporuplné zkušenosti a to právě co se vibrací týče a při všelijakém pátrání jsem dospěl k tomu, že můžeš vyvažovat jak chceš v kolika chceš servisech, ale špatná pneumatika bude vibrovat pořád. Někdy víc, někdy míň, někdy se problém zmenší přesunutím na zadní nápravu...
Dneska už bych si rovnou ušetřil čas i peníze a jel rovnou tam, kde dokáží vyvážit pneumatiky s přítlačným válcem / diagnostikovat pneumatiky. Tím se jednoduše potvrdí a nebo vyvrátí problém s pneumatikami či ráfky a ev. bude možné pátrat dál.
Proti běžnému vyvážení je to s přítlakem pravda dražší (kolem 1600-1800 za 4 kola), ale rozdíl je stěží popsatelný.
Osobně jsem se k tomu odhodlal po té, co sadou nových pneu jsem se sice zbavil největších vibrací, ale k mým představám to mělo ještě daleko. Pneumatiky bylo třeba na ráfku pootočit a znovu vyvážit, kola namontovat na správné pozice - a výsledek je nesrovnatelně klidnější jízda bez otravných vibrací - rozdíl je znát už kolem 50km/h - o dálničním tempu nemluvě.
Ford C-Max 1.8i 16V, 2010, Titanium
Obrázek

Byl: Ford Focus 1.8 TDdi kombi, 1999, ghia
Byl: Ford Sierra 2.0i DOHC kombi, 1989, LX

fittipaldi
Nováček
Nováček
Příspěvky: 4
Registrován: 14.06.2013 10:28

Re: neustale vibrace do volantu

Příspěvek od fittipaldi » 09.09.2021 14:13

Chtel bych podekovat vsem za odpovedi, zavada se pravdepodobne podarila odstranit, od minule co jsem psal:

Nejprve jsme jeli tady kousek do velkeho neautorizovaneho servisu. Rikal jsem si, ze je jich tam hodne tak na to treba prijdou. Vibrace potvrdili ale nevedeli cim to je a pry to muze byt x-veci :nixw:

Zkusil jsem tedy jeste jeden autorizovany servis Hale v Holesovicich, kde mi tvrdili ze nic nevibruje. Poslali mechanika s autem 2x na dalnici, na nic neprisel. Nechal jsem je tedy udelat zakladni rocni servis a predni brzdove desticky (volali ze jsou sjete). Uz jsem to tedy zacal vzdavat a vybiral nove auto, nacez auto preberu a vibrace nikde. Auto ma i ted pocitove vyssi vykon :Dancer:

Nevim co se stalo ale ale rekl bych, ze auto muselo celou dobu pribrzdovat. Cemuz by i odpovidala cerna predni kola po ujeti 100km a realna spotreba nekdy i pres 9l: https://www.spotreby.cz/ford/focus_iii_ ... ost/c51163

Odpovědět

Zpět na „Focus - podvozek 2011 - 2018“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti