Spojka - pedál měkký - nelze řadit

Odpovědět
medzi1
Nováček
Nováček
Příspěvky: 3
Registrován: 29.06.2023 21:14

Spojka - pedál měkký - nelze řadit

Příspěvek od medzi1 » 29.06.2023 21:26

Zdravím,

Přišel jsem vás požádat o radu.

Auto: Focus 1.8 TDDI 66kW 2002

Po cestě z práce jsem si všiml, že spojka zabírá už hodně od spodu (nezvyk). Za okamžik jsem si všiml, že pedál spojky jde vlastně o kus zmáčknout a nijak se to neprojeví (byl úplně měkký) a až po tvrdším sešlápnutí se začala spojka vypojovat.

Dojel jsem domů a tatovi jsem řekl ať si to zkusí (jezdí často tím stejným autem) a taky mu to přišlo divné.

Po hodině (nic se na autě nedělalo) se pedál po zmáčknutí propadl úplně na podlahu (ale vrací se), s nastartovaným motorem se už nedá zařadit rychlost. Když se drží spojka a dává se tam rychlost, tak auto má tendenci začít mírně popojíždět.

Přečetl jsem za včerejšek a dnešek mnoho diskuzí. Napadlo nás tedy jako první spojku odvzdušnit. Flašku s brzdovkou jsme dali do vyšší úrovně, namontovali na ventil a zkusili šlápnout - do flašky nešlo nic, občas se objevila bublinka, ale dá se říct že spíše nic. Zkusili jsme i více hadiček, abychom vyloučili netěsnost hadice na ventilu. Za asi hodinu a půl z nádržky ubylo tak 0,5 cm.

Máte prosím nějakou radu, co by mohlo být špatně? Dle diskuzí mě napadl hlavní spojkový válec pod pedálem - nepropouští nic na koberečky, ale mírný prosak tam jde trochu vidět. Někdo i psal, že může být špatné těsnění uvnitř tohoto válce.

Důležité informace na konec: o víkendu jsme měnili komplet celé zádní bubnové brzdy za nové díly. Brzdy jsme odvzdušňovali (jen oba zadní bubny). Auto vyjelo v pořádku v úterý a situace se přihodila ve středu odpoledne. Může to mít souvislost?

Omlouvám se za tak dlouhý sloh.

Díky

Petr

otík
Junior
Junior
Příspěvky: 244
Registrován: 24.07.2017 18:59
Bydliště: ValMez

Re: Spojka - pedál měkký - nelze řadit

Příspěvek od otík » 30.06.2023 06:46

Vliv to mít může. Kdysi se mě něco podobného stalo na dálnici u Brna a měl jsem poškozené spojkové ložisko. Vytekla mě z něho brzdovka a taky nešlo řadit. Auto brzdilo, ale spojkový pedál neměl žádný odpor
Napadlo mě pár myšlenek:
1. Zkusil bych odvzdušnit celé auto.
2. Dle věku auta máš už novou spojku+spojkové ložisko? Nemáš tam někde mokro?
3. Překontroluj hladinu brzdové kapaliny v nádržce. Jak se chová když šlápneš na brzdu/ na spojku?
4. Jak ti brzdí auto po výměně zadních brzd? Nevnímáš delší brzdnou vzdálenost?
Ford Galaxy Ghia, rv 2008, 2.2 TDCi (129kW)

jardab2
Junior
Junior
Příspěvky: 374
Registrován: 23.01.2020 22:47

Re: Spojka - pedál měkký - nelze řadit

Příspěvek od jardab2 » 30.06.2023 22:54

Nadrzka ma urcite oddelene prostory pro 2 okruhy brzd a spojku, kdyby to vyteklo z jednoho, dalsi budou fungovat.
Kazdopadne je asi neco spatne, pokud kapalina nezmizela, tak to muze byt neco mechanickeho se spojkovym loziskem nebo pedalem, pedal by byla ta lepsi varianta... Pokud zmizela, mela by byt nekde videt. Odvzdusnovani po namontovani nove spojky jsem delal odsavanim strikackou na odvzdusnovaku spojky, pedalem se tam kapaline vubec nechtelo.

medzi1
Nováček
Nováček
Příspěvky: 3
Registrován: 29.06.2023 21:14

Re: Spojka - pedál měkký - nelze řadit

Příspěvek od medzi1 » 01.07.2023 17:46

Tak jsme to dnes ještě zkoušeli znovu odvzdušnit.

Chčije to přes spojku na zem, takže nejspíše jak psal Otík - ložisko off.

Můžete uzavřít. Díky.

otík
Junior
Junior
Příspěvky: 244
Registrován: 24.07.2017 18:59
Bydliště: ValMez

Re: Spojka - pedál měkký - nelze řadit

Příspěvek od otík » 01.07.2023 18:19

:palec_nahoru: Tak snad to bude ono.
Nicméně je fajn, že jsi to sem napsal. Je spousta borců, co se o výsledek bádání nepodělí. Třeba to příště pomůže někomu dalšímu.
Ford Galaxy Ghia, rv 2008, 2.2 TDCi (129kW)

medzi1
Nováček
Nováček
Příspěvky: 3
Registrován: 29.06.2023 21:14

Re: Spojka - pedál měkký - nelze řadit

Příspěvek od medzi1 » 01.07.2023 20:19

otík píše: 01.07.2023 18:19 :palec_nahoru: Tak snad to bude ono.
Nicméně je fajn, že jsi to sem napsal. Je spousta borců, co se o výsledek bádání nepodělí. Třeba to příště pomůže někomu dalšímu.
Ahoj,l.

Prvně díky za rady. Zaregistroval jsem se jen kvůli tomu, abych ten dotaz mohl položit. Každopádně už zde zůstanu, dokud bude Fočus jezdit.

Jestli to bude ono? Pravděpodobně ano. Vyndáme to z auta a uděláme komplet celou spojku. Ono to auto už v této době nemá žádnou prodejní cenu, ale nás nikdy nikde nenechalo a navíc dostalo nové zadní brzdy, takže tak.

Přeji hezký zbytek víkendu.

Odpovědět

Zpět na „Focus - naftové 1998 - 2004“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů