Stránka 1 z 1

SVĚTLA pro denní svícení

Napsal: 03.10.2006 15:29
od Skubi
Používání světel pro denní svícení upravuje zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích v § 32 odst. 1 ve znění zákona č. 411/2005 Sb. a zákona č. 226/2006 Sb. (posledně jmenovaný zákon zrušil původní označení „obrysová“).

Svítilny musí být homologovány, včetně umístění, montáže a zapojení podle předpisu EHK/OSN č. 48, tak jak to předepisuje vyhláška č. 341/2002 Sb., ve znění vyhlášky č.197/2006 Sb. Svítilny musí být označeny homologačním znakem E (v kroužku) s číslem pod kterým byla homologace uvedena a s označením RL (označuje světla pro denní svícení).

V části 2a uvedeného předpisu se uvádí:
1. Montáž – nepovinná na automobilech, zakázána na přípojných vozidlech,
2. Počet – dvě
3. Umístění – na šířku: bod přivrácené plochy ve směru vztažné osy, který je nejdéle od podélné střední roviny vozidla, nesmí být vzdálen více než 400 mm od vnějšího obrysu vozidla. Vzdálenost mezi vnitřními okraji obou přivrácených ploch ve směru vztažných os nesmí být menší než 600 mm. Tato vzdálenost může se zmenšit až na 400 mm, když je celková šířka vozidla menší 1300 mm.
- na výšku: nejméně 250 mm a nejvýše 1500 mm nad vozovkou.
- na délku: na přídi vozidla. Tato podmínka se považuje za splněnou, jestliže vyzařované světlo neobtěžuje řidiče ani přímo ani nepřímo přes zpětná zrcátka a nebo jiné plochy na vozidle odrážející světlo.
4. Elektrické zapojení – jestliže jsou denní svítilny na vozidle, musí být automaticky zapnuty, když je zařízení, které startuje nebo zastavuje motor v poloze, která motoru umožňuje jeho běh. Aktivace a deaktivace zařízení pro automatické rozsvícení denních svítilen musí být možná bez použití nářadí. Denní svítilny musí automaticky zhasnout, jakmile se rozsvítí světlomety, s výjimkou případu, kdy se světlomety použijí pro přechodné varovné rozsvěcování v krátkých intervalech (světelná houkačka).
5. Sdělovač – kontrolka zapojení obvodu je nepovinná.

Z výše uvedeného vyplývá, že se jedná o speciální svítilny, jejich umístění na vozidle je totožné jako u světel do mlhy. Nemusí svítit s žádným osvětlením na vozidle (tedy i bez obrysových světel). Jejich výhodou je několikanásobně nižší spotřeba elektrické energie. V prodejních a servisních střediscích je nabízí firma HELLA v kruhovém nebo oválném provedení (s halogenovou žárovkou 6W). Dodatečná montáž nepodléhá dalšímu schvalování ani zápisu do technického průkazu obdobně jako je tomu u mlhových světel. Světel pro denní svícení nesmí být používáno v době snížené viditelnosti.

Napsal: 03.10.2006 22:18
od pelen
Jeste ze jsi mezi nami. Kdo jiny by si dal praci s vycerpavajicim vykladem? :lol:

Napsal: 03.10.2006 22:36
od Skubi
nj, to jsou přímo výklady zákona právním oddělením Ministerstva dopravy :wink:

Napsal: 04.10.2006 06:14
od georgic
O.K. a máte je někdo už na autě?

Napsal: 04.10.2006 18:31
od pelen
georgic píše:O.K. a máte je někdo už na autě?
Ja je asi montovat nebudu. Jezdim vetsinu roku za tmy do prace a za tmy z prace. :wink:

Re: SVĚTLA pro denní svícení

Napsal: 26.08.2009 22:40
od Vladimír
Poraďte jak světla správně zapojit do Focuse?
Díky

Re: SVĚTLA pro denní svícení

Napsal: 26.08.2009 23:22
od Quickie
nepíšeš na akeho focusa. :idea:

ale nech sa páči:
focus I :arrow: http://www.ford-focus.cz/forum/viewtopi ... 66#p338766
mondeo III :arrow: http://www.ford-focus.cz/forum/viewtopi ... 16#p357416

je to v podstate to isté