Otacky motora pri volnobehu (benzinovy motor)

denabal
Nováček
Nováček
Příspěvky: 9
Registrován: 10.07.2009 11:52

Otacky motora pri volnobehu (benzinovy motor)

Příspěvek od denabal » 12.04.2012 14:41

Dobry den,
chcela by som poprosit o radu pri rieseni problemu s otackami motora pri volnobehu. Problem zacal pred cca 1 rokom, ked pri vyradeni rychlosti motor zvysil otacky na cca 1500 za jazdy a pri zastaveni pridal na 1750 a nakoniec klesli na 1200. Tak sme navstivili servis (3 rozne servisy, 3 x napojene na diagnostiku, 3 vycisteny volnobezny ventil, skontrolovane hadice,...), kde nic nezistili, tak sme sli do original Ford servisu, kde opat napojili auto na diagnostiku a oznamili nam, ze je v poriadku, ze otacky 1200 pri volnobehu su spravne. Nie som si celkom ista, nakolko predtym motor nepridaval a otacky boli ustalene pri volnobehu na cca 850 bez ohladu na to ci som isla alebo stala. Kedze vo Forde povedali, ze je to ok, jazdila som dalej pri mierne zvysenej spotrebe. Avsak pred tyzdnom sa situacia zhorsila, ked vyradim, otacky stupnu na 2500 za jazdy, pri zastaveni sa dvihnu na 3000 a nasledne klesnu na 2000 - pri zohriatom motore, ked je studeny tak su otacky na volnobehu na 2000, pri zastaveni 2500 a nasledne klesnu na 1750). Tak sme opat sli do servisu - dali na diagnostiku (samo ze bez zavad), vycistili ventil, skontrolovali hadice, omerali tlak - a auto je v poriadku... Tak najnovsie ze idu merat elektrinu - som objednana na utorok...
Dakujem za akekolvek napady :perfect:

Mam auto: Ford Mondeo Trend X, motor Duratec 1,8i, 125 PS, 92 kw, 5 d hatchback, r.v. 2005

Uživatelský avatar
Dr.Romca
.
.
Příspěvky: 7111
Registrován: 27.06.2011 15:06
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Otacky motora pri volnobehu (benzinovy motor)

Příspěvek od Dr.Romca » 12.04.2012 17:33

Ahoj :) (tady si tykáme, není li vyžadováni jinak)

Kolega Yeshterr to tady celkem dlouho ladil a z jeho poznatků vyplynulo, že to v podstatě můžou bejt tři věci:
1.) Díra v některý z hadic (nebo netěsnost)
2.) Váha vzduchu
3.) Volnoběžný ventil

U něj to byla nakounec nějaká prasklá hadice myslim, ale pokud to nebude přímo úplně odešlý čidlo, tak na to diagnostikou nepřijdou a na prasklou hadici taky ne...

denabal
Nováček
Nováček
Příspěvky: 9
Registrován: 10.07.2009 11:52

Re: Otacky motora pri volnobehu (benzinovy motor)

Příspěvek od denabal » 12.04.2012 21:05

Ahoj,
dakujem za odpoved, volnobezny ventil aj s kladkou, hadice pozerali a merali tesnosnost, a ze je to v poriadku. Tak som mierne uz na nervy :wallbash:. Vo Forde ze to znova napnu dignostiku za 20 eur a ze potom pojdu hladat za 26,60 za hodku. Uz som aj rozmyslala ze kupim novy ventil aj z cidlom. Viete poradit spolahliveho cloveka, co by to vedel pozret za rozumnu cenu. Som z Trenčína.
Moc dakujem
Denisa

Uživatelský avatar
lucky.jack
Test driver
Test driver
Příspěvky: 8442
Registrován: 12.03.2011 21:18
Bydliště: v Hradci Královým

Re: Otacky motora pri volnobehu (benzinovy motor)

Příspěvek od lucky.jack » 12.04.2012 21:15

No jak psal DrRomca hodně často to dělá prasklá hadice odvětrání motoru, potom zpětný ventil(slavík), volnoběžný ventil a pak už je to složitější. Vyčištěný volnoběžný ventil nic neřeší, to je krátkodobá záležitost a jestli je po smrti tak tě nový nemine.
>Galerie< - Focus II combi 10/2007 Collection(mezifacelift), 1.6 TDCi 66 kW/214Nm - chip 81kW/245Nm
Obrázek

denabal
Nováček
Nováček
Příspěvky: 9
Registrován: 10.07.2009 11:52

Re: Otacky motora pri volnobehu (benzinovy motor)

Příspěvek od denabal » 12.04.2012 21:59

Nasla som v tejto teme prispevok ako vyskusat volnobezny ventil (posledny prispevok). Funguje to aj u Mondea? Zeby som vyskusala.
http://www.ford-mondeo.cz/forum/viewtop ... 67&t=11195

Zkouška volnoběžného ventilu:
Velmi snadná záležitost. Podobně jako u ostatních problémů, i zde je důležité nejdříve získat servisní kódy z ŘJ, abychom vyloučili jiné možné poruchy. Na základě získaných dat poté proveďte testy a opravy. V případě, že získáte signál ukazující na problém s IAB, nastartuje motor a dosáhněte pracovní teploty. Otáčky nechte zcela v režii volnoběžnému ventilu, nedotýkejte se tedy plynového pedálu ani škrticí klapky. Otevřete kryt motoru a odpojte elektrické napájení ventilu. Pokud se otáčky motoru propadnou nebo pokud motor zhasne, ventil je v pořádku a není třeba jej opravovat. Pokud ke změnám otáček nedojde, bude vhodné ventil odmontovat a prohlédnout.

Může nastat i situace, kdy ventil je vadný a přesto testem projde úspěšně, případně test může být negativní a ventil dokonale funkční. Plunžr a pružina se mohou zanést nečistotami a olejem, čímž se sníží průtok vzduchu a podstatně omezí i funkce ventilu. IAB odmontujte a vyčistěte. Ze zkušeností ale vyplývá, že u čištěného ventilu se závada za čas opakuje, protože nejde dokonale vyčistit a je lepší volnoběžný ventil vyměnit.

Dakujem

Uživatelský avatar
lucky.jack
Test driver
Test driver
Příspěvky: 8442
Registrován: 12.03.2011 21:18
Bydliště: v Hradci Královým

Re: Otacky motora pri volnobehu (benzinovy motor)

Příspěvek od lucky.jack » 13.04.2012 08:18

Zkouška ventilu by snad měla fungovat i na tvým motoru.
Ještě mě napadlo, jak je na tom s čistotou škrtící klapka? S tím související potenciometr klapky...?
>Galerie< - Focus II combi 10/2007 Collection(mezifacelift), 1.6 TDCi 66 kW/214Nm - chip 81kW/245Nm
Obrázek

Uživatelský avatar
Yeshterr
Test driver
Test driver
Příspěvky: 3774
Registrován: 11.04.2011 08:37
Bydliště: Já su z Práglu

Re: Otacky motora pri volnobehu (benzinovy motor)

Příspěvek od Yeshterr » 13.04.2012 11:07

Jak už tady psal DrRmoča, měl jsem naprosto stejný problém. Volnoběžným ventilem to nebylo, pokud se přidírá, tak motor spíš chcípá, než že by vylétly otáčky. Zeptám se tak trochu lakonicky- byly zkontrolovány opravdu VŠECHNY hadice? Totiž ta na přisávání par klikové skříně, která bývá prasklá následkem narušení a nejčastější příčina tohoto extrémně vysokého volnoběhu. Tato hadice je ukryta pod sacími parohy, tudíž není vidět a NELZE jí bez demontáže sání zkontrolovat. Já šel už defacto najisto, po demontáži kastlíku s baterkou jsem natřikrát zalomenou ruku pod sáním nahmatal ušpiněnou hadici od oleje, což značilo prolínání olejových par skrz prasklinu hadice. Samotnou díru jsem nahmatal až když byla hadice napůl venku.
Výměna se i v servisu dělá standardně po demontáži sání, já to dělal různými peány a přípravky bez demontáže. Je to ale strašná práce, měl jsem ruce rozervané do krve, podruhé už bych to dělat nechtěl :bebng:
Zkus jednu věc - při nastartovaném motoru odpoj volnoběžný ventil. Pokud Ti najednou klesnou otáčky a motor nechcípne, značí to jediné - přisává to dírou v sání falešný vzduch. Pak je to na 90% tato hadice. Tady máš pár fotek :arrow:
http://www.ford-focus.cz/forum/viewtopi ... 75#p711475
Obrázek
Mondeo f gombíku f DŽÍJE 2.0, r.v. 05, benál 107kW, blue Deep Navy, LPG AC Stag 300-4 Plus,
Limited edition GHIA MÍNUS

denabal
Nováček
Nováček
Příspěvky: 9
Registrován: 10.07.2009 11:52

Re: Otacky motora pri volnobehu (benzinovy motor)

Příspěvek od denabal » 13.04.2012 14:40

Chlapci,
moc dakujem za rady, poobede idem na to :D , dufam ze nebudeme na kukat jak :shocked: . Poskusame podla Vasich popisov. Ci je to skontrolovane na 100% neviem - pozerali to v servise (v 3 servisoch)- ja som auto odovzdala a potom som si pren prisla. :nixw:
Dam vedet ako dnes dopadnem, drzte palce
Denisa


Uživatelský avatar
jimm
Zkušený
Zkušený
Příspěvky: 1612
Registrován: 08.04.2011 14:12
Bydliště: Teplice

Re: Otacky motora pri volnobehu (benzinovy motor)

Příspěvek od jimm » 13.04.2012 16:24

pean :mrgreen:
ford mondeo 1.8 92kw lpg elpigaz r.v.2001 https://www.lpg.cz/main/

denabal
Nováček
Nováček
Příspěvky: 9
Registrován: 10.07.2009 11:52

Re: Otacky motora pri volnobehu (benzinovy motor)

Příspěvek od denabal » 13.04.2012 17:25

Zdravim,
tak sme odpojili volnobezny ventil, a motor neskapal a otacky sa ani nepohli. Co dalej?

Uživatelský avatar
jimm
Zkušený
Zkušený
Příspěvky: 1612
Registrován: 08.04.2011 14:12
Bydliště: Teplice

Re: Otacky motora pri volnobehu (benzinovy motor)

Příspěvek od jimm » 13.04.2012 18:50

Zkontrolovat všechny hadice jak píše yesther přisává to falešný vzduch,zkus sundat sání a zkontrolovat všechny hadice. :palec_nahoru:
ford mondeo 1.8 92kw lpg elpigaz r.v.2001 https://www.lpg.cz/main/

Uživatelský avatar
Yeshterr
Test driver
Test driver
Příspěvky: 3774
Registrován: 11.04.2011 08:37
Bydliště: Já su z Práglu

Re: Otacky motora pri volnobehu (benzinovy motor)

Příspěvek od Yeshterr » 13.04.2012 19:52

Zkus směrem od baterky strčit ruku co nejhloubš pod sací parohy směrem od baterky. Pro představu kde ta hadice je si posviť baterkou a koukni se mezi tuším sání pro druhý a třetí válec. Musíš ale přeštípnout vrapovačku, co drží kabelový svazek nad tímto průzorem. Uvidíš jednu hadici, která prochází zleva doprava a za ní je plastové kolínko, vycházející z prostoru klikovky, na které je nasazená hadice, zajištěná sponou. To je ona. Pokus se strčit od baterky ruku tím směrem co nejhloubš, pokud nahmatáš jednu z hadic mastnou, doporučuji sundat sání, pravděpodobně to bude ono.
Obrázek
Mondeo f gombíku f DŽÍJE 2.0, r.v. 05, benál 107kW, blue Deep Navy, LPG AC Stag 300-4 Plus,
Limited edition GHIA MÍNUS

denabal
Nováček
Nováček
Příspěvky: 9
Registrován: 10.07.2009 11:52

Re: Otacky motora pri volnobehu (benzinovy motor)

Příspěvek od denabal » 13.04.2012 19:54

Tak sme tu dieru nasli, je to presne na tej hadici ako Yeshterr - moc dakujem za link na fotky :gott: - tam sme ju nasli. :Dancer: Akurat neviem ako ju mame vybrat (a mala som nachystane aj peany aj roxorove tyce) :irre: Kukali sme, ze asik rozobereme polku motora, aby sme sa k nej dostali. Skratka sa k nej neda dostat. Na dnes to zabalime, poskladame co sme povyberali. Kupim najskor novu hadicu a az potom skusime vyberat tu staru (aby sme mali v cerstvej pamati ako sme to rozobrali). Chlapci viete napisat ako sa to presne vola (hadica odvetravania klukovej skrine?), ci ist do Fordu kupovat, alebo cez net? Pripadne nema niekto nejake nakresy, jak to vybrat a zlozit (Ford Mondeo 1,8i, Duratec, 92 kw r.v.2005)? :roll:
Mooooooooooooooc dakujem
Denisa

Uživatelský avatar
Yeshterr
Test driver
Test driver
Příspěvky: 3774
Registrován: 11.04.2011 08:37
Bydliště: Já su z Práglu

Re: Otacky motora pri volnobehu (benzinovy motor)

Příspěvek od Yeshterr » 13.04.2012 23:26

No, na myšlenku výměny hadice bez sundavání sání mě přivedl ten maník, co psal na fordwiki. Člověk si na tom zhuntuje ruce, nervy a bůhví co ještě, ale za slastný pocit, že jsem druhej, kdo to bez sundání vyměnil to stojí 8) :lol:
Pokud ale máte prostory, sundejte sání, já to dělal dost narychlo a na ulici. A tuším, že návod na sundání sacích parohů je v tématu "konstrukční chyba Duratec HE". Jinak hadici jsem vybíral přímo ve Fordu, 1.8 a 2.0 jí mají rozdílnou. Vzal jsem si tu prasklou pro porovnání, přeci jen stála přes 800Kč... :puke_r:
Normálně řekni, že chceš hadici odvětrání klikové skříně na 1.8 Duratec, žádnej druhej takovej dvaceticentimetrovej bazmek nadvakrát zahlej příšerně drahej snad na tom autě není :mrgreen:

...a stejně to jde bez sundání... :lol:
Obrázek
Mondeo f gombíku f DŽÍJE 2.0, r.v. 05, benál 107kW, blue Deep Navy, LPG AC Stag 300-4 Plus,
Limited edition GHIA MÍNUS

Odpovědět

Zpět na „motor - mondeo mk3 benzín“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů