Výplach motoru

Odpovědět
Ondra1234
Příspěvky: 1
Registrován: 13.05.2017 12:27

Výplach motoru

Příspěvek od Ondra1234 » 13.05.2017 12:31

Poslední dobou mi poklesl výkon motoru, zvýšila se mi spotřeba a objevily se problémy se zapalováním, tak jsem hledal, čím by to mohlo být a narazil jsem na http://kralmotoru.cz/media/vyplach-moto ... -jak-na-to , kde píšou, že to může být starým motorovým olejem a zanesenými ventily. Že řešením je výplach motoru. Tak jsem se chtěl poradit, jak na to a jaké přípravy k tomu požíváte? Zdá se mi zbytečné dávat auto kvůli tomu do servisu, není to nic složitého ne?

Uživatelský avatar
petulak
Test driver
Test driver
Příspěvky: 5653
Registrován: 06.02.2010 15:45
Bydliště: Liberec

Re: Výplach motoru

Příspěvek od petulak » 13.05.2017 12:39

Většina odborníků je ale rozhodně proti. Údajně tímto způsobem může dojít k zadrhnutí některých součástek motoru a 15 minut je z hlediska složitosti motorové soustavy příliš krátká doba. Podstatně lepší variantou je podle nich výplach novým motorovým olejem, který kaly nerozpouští, ale rovnou vyplaví, protože v soustavě dokáže proudit podstatně rychleji než dekarbonizační přípravek a navíc má na motor regenerační účinky.
:mrgreen: :mrgreen:
FF-1.8-16V-ZETEC-E, SPORT-hatchback

Uživatelský avatar
jarod72pm
Test driver
Test driver
Příspěvky: 2220
Registrován: 18.05.2012 21:51
Bydliště: Otrokovice

Re: Výplach motoru

Příspěvek od jarod72pm » 13.05.2017 13:11

Pro výplach motoru jsem použil tohle:
http://www.autoprofishop.cz/autoprofi-vyplach-motoru/
akorát na čištění jsem použil dvojnásobnou dobu tedy 30 minut volnoběh.
Po vypuštění jsem nalil olej (nějakou levnější variantu Long life protože tam je více čistících aditiv a složek proti degradaci oleje) najezdil s tím asi 500 km a olej šel opět ven ( i z duvodu aby vzal sebou zbytky toho přípravku na výplach) a pak dal kvalitní olej +filtr.
Je to spíš finančně náročnější procedůra ,ale motoru to neublíží spíš napak. Pokud jsou tam nějaké usazeniny a další nečistoty tak něco to veme ven.
Karbon to naštěstí nerozpouští takže je to spíš k plusu.
Jiná varianta je je střídat oleje po půl roce s nájezdem max 4000-5000km ale to je dlouhodobá záležitost , i tak ti motor poděkuje a bude v lepší kondici pro čistější vnitřnosti :mrgreen:
Kia Carens 2014 1.6 GDI 99kW Exclusive +winter packet +bufík
Ford Focus 2006 1.6 Ti-VCT Kombi Trend Plus - prodáno 24.8.2020
Byl - Opel Astra Kombi 1.4 16V
Byl - Škoda Forman 1.3i

Uživatelský avatar
TomFocus
Test driver
Test driver
Příspěvky: 8239
Registrován: 12.05.2013 17:06
Bydliště: Praha

Re: Výplach motoru

Příspěvek od TomFocus » 13.05.2017 16:48

Sice mám naftu, ale produkuji proplachy/výměny podobně jako jarod72pm, jen proplachuji O,5l přípravkem. Já ještě v půlce životnosti ol. náplně cca kolem 5k km odsaju +- litr a naliju novej. Což v mém případě znamená výměna cca 30% náplně - kvůli ředění naftou.
Sice by bylo lepší i vyměnit ol. filtr (90Kč) a bylo by to super.

Proti karbonu bojuji nejlepším palivem a Vifem + vhodným chováním k motoru.
S tejně pak už jen pomůže rozborka (viz moje gal.) Teď mám klid a čisté svědomí.
FF II meziFL performance1600D upgrade +++ Color blue
Galerie
Obrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
Marlosk
Junior
Junior
Příspěvky: 203
Registrován: 18.10.2020 08:40

Re: Výplach motoru

Příspěvek od Marlosk » 23.10.2023 18:54

Nedávno jsem zkusil výplach pomocí BG 109 EPR, motor 1.6 Ti-VCT z podpisu, najeto celkem necelých 114000 km, od poslední výměny oleje 12000 km (byl tam přes normu, asi rok a tři čtvrtě). Původní majitel podle záznamů měnil 1x za rok, vždy zhruba po 12000 km. Na měrce olej pořád zdravě hnědý.

Nalil jsem to ohřátého motoru, klackem podepřel plyn cca 1200 ot/minutu, nechal 15 minut blafat, na konci jsem naprázdno protočil rychleji tak ke 4000 a nechal klesnout na volnoběh. Měl při tom volnoběhu trochu nepravidelné ustálení otáček, spotřeba pak klesla na 0,4 l/h (normálně mám 0,6 l/h), že by se to tak naředilo? Pak nájezd předkem na rampičky a vypuštění, na dně hrnce se usadil černý blivajz, jak ho znám z Felicie. Výměna filtru za stejný Mann W 7008 a nalitý nový olej 5W-20 normy WSS-M2C948-B.

Cestou domů přes město normální chod, brzo ho projedu víc, jak se mi zadaptuje na čistotu :-).

Odpovědět

Zpět na „Focus - benzínové 2004 - 2011“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti