měrka oleje...

Chcete s něčím poradit nebo se podělit o radu s ostatními?
Moderátor:foki
Uživatelský avatar
E-man
Nováček
Nováček
Příspěvky: 63
Registrován: 02.02.2008 03:18
Bydliště: Olomouc

měrka oleje...

Příspěvek od E-man » 27.12.2007 16:37

Možná už jsem úplnej blázen, ale přeci mi to nedá... :roll:
Asi před měsícem a půl jsem dolíval olej po rysku max, teď jsem ho chtěl zkontrolovat a moc to nechápu.
Na měrce je, dá se říct oleje pořád tak nějak stejně,ale když ji otočím a podívám se na druhou stranu, olej je pod polovinou.
Vím, že k měření slouží přední část, ale sakriš nemělo by na druhé straně být to stejné?
Každopádně pokud se to na přední straně nějak natáhne, tak to znamená, že jsem za měsíc ztratil 0,5 litru oleje, což je strašně divný.
Máte někdo podobnou zkušenost s měrkou? Respektive mám řešit druhou stranu měrky. díky

Uživatelský avatar
pelen
Test driver
Test driver
Příspěvky: 9259
Registrován: 02.02.2008 03:18
Bydliště: Nový Jičín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pelen » 27.12.2007 16:48

Merka zasahuje do "jedne" hladiny oleje a ne do dvou. Proto na predni i zadni strane merky je videt shodna vyska hladiny. Zkus merku otrit a opatrne ji zasun zpatky az na doraz, pak ji zase opatrne vysun a teprve potom se na ni podivej. :wink:
Ford Mondeo Combi 2.0 TDCi 12/2005, 85kW, Diamond White
Obrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
E-man
Nováček
Nováček
Příspěvky: 63
Registrován: 02.02.2008 03:18
Bydliště: Olomouc

Příspěvek od E-man » 27.12.2007 17:01

Tak proto jsem se ptal... Ovšem ať zkouším jak to zkouším, na přední straně je skoro max a na druhé pod polovinou.
Můžu ji tam strkat jak jen chci, ale nic to nezmění.

Uživatelský avatar
canndale
Zkušený
Zkušený
Příspěvky: 1573
Registrován: 02.02.2008 03:18
Bydliště: BA

Příspěvek od canndale » 28.12.2007 01:09

odmerka je v motore zalozena sikmo, preto je na jednej strane mierka s vyrezmi, ta je smerodajna ;)

Myslim ze ako pise Pelen tak naftaky maju mierku na obidvoch stranach rovnako v oleji, takze mierka je na celej ploche.. pri bezine, aspon pri mojej 1.6 je mierka len na jednej strane a palicka je namocena sikmo..
Meranie ma aj tak prebiehat tak, ze vyberies mierku, otries ju o handricku, zastrcis a az potom odcitas hladinu na strane s vyrezmi..

A este: je dolezite aby si mal auto vodorovne dokonale, pretoze +- 5 stupnov stupanie alebo klesanie v priecnom smere 5stupnov mi robi namierke dost velke rozdiely!
Vela stastia ;)
Toyota Highlander 2.5h
Small CX3
Ford Focus 2010, 1.6i 74kW

Uživatelský avatar
E-man
Nováček
Nováček
Příspěvky: 63
Registrován: 02.02.2008 03:18
Bydliště: Olomouc

Příspěvek od E-man » 28.12.2007 20:19

Tak chyba je v tom, že mi to opravdu sežralo 0,5l oleje, z čehož nemám rozhodně vůbec radost... K tomu padající otáčky a vadná baterka... Takže prakticky na prd.
Ale děkuju za snahu pomoci :P
Teď jsem jenom zvědavej, proč si tak šmáknul. V garáži ani kapka. No uvidíme, ale začínám z toho být nervózní.

Uživatelský avatar
canndale
Zkušený
Zkušený
Příspěvky: 1573
Registrován: 02.02.2008 03:18
Bydliště: BA

Příspěvek od canndale » 28.12.2007 21:08

k spotrebe oleja pozri sem:

http://www.ford-focus.cz/modules.php?na ... opic&t=936

U mna najcastejsie zranie oleja: razantna a agresivna jazda, casto nad 4000ot/min a dialnice nad 160 po dlhsiu dobu.. ked jazdim kludne nezerie skoro vobec.. viac sa to rozoberalo na tom vlakne

.. a hlavne: ak ti zerie olej menej ako 1liter na 1000km, tak sa netreba strachovat ale nosit v kufri liter oleja pre istotu a sem tam to skotrolovat ;)

vela stastnych km ;)
Toyota Highlander 2.5h
Small CX3
Ford Focus 2010, 1.6i 74kW

Uživatelský avatar
E-man
Nováček
Nováček
Příspěvky: 63
Registrován: 02.02.2008 03:18
Bydliště: Olomouc

Příspěvek od E-man » 28.12.2007 21:44

Canndale: Já vím, mám to tu už pročtený, a to o tom 1l na 1000km jsem v příručce taky četl, jen si nejsem jistej, jestli to není prachobyčejná korekturní vada. To máš jako se špenátem... desetinná čárka sem a jedna tam.. :lol:
Ale s tou agresivní jízdou máš asi pravdu, ovšem zdá se mi to teda jako hoodně velký neduh u auta, které k prožitku z jízdy přímo volá!! :roll: :(
Navíc je to celkem skok z 0,1l na 0,5l na cca 1000km. Přitom většina jízdy couračky. Je sice pravda, že si rád šlápnu 8) , ale ... Nu uvidíme.
Díky. E-man

Uživatelský avatar
canndale
Zkušený
Zkušený
Příspěvky: 1573
Registrován: 02.02.2008 03:18
Bydliště: BA

Příspěvek od canndale » 28.12.2007 22:16

o tom 1l na 1000km mi vraveli v servise a potom som to cital aj v tej prirucke, ze je to v norme, tak to uz neriesim, najma ked liter oleja ford formula je nieco pod 250Sk/ltr ..
(ked bude mat nad 250tis najazdene, tak budem rozmyslat nad prekruzkovanim,alebo vymenou motoru, ak to bude potreba, zatial jazdi nadherne, tak to nechcem pokazit ;) )
tiez velmi rad slapnem focusu na krk, ako hovoris konstrukcia a dostatok vykonu vola k agresivnejsej jazde 8)
Toyota Highlander 2.5h
Small CX3
Ford Focus 2010, 1.6i 74kW

Uživatelský avatar
E-man
Nováček
Nováček
Příspěvky: 63
Registrován: 02.02.2008 03:18
Bydliště: Olomouc

Příspěvek od E-man » 02.01.2008 18:22

Canndale: můžu se tě zeptat, jaký tam máš olej? Bývalý majitel tam lil asi 3 roky 10W 40 Shell, což je olej hustší, doporučovaný do motorů, které už by vůle měli mít. Moje teorie zní, že pokud tento olej naliji do motoro dobrého, vzhledem k jeho hustší konzistenci a minimálních vůlí v motoru, se v podstatě více spaluje. Jestli je to krávovina, tak jen proto, že tomu nerozumím :) V únoru chci měnit, tak tam dám přímo forďáckej 5W 30... Nakonec vyjde levněji. Jen doufám, aby tam ty vůle opravdu nebyli a olej se "nevypařil" během týdne. Ahoj a hezkej Novej rok

KUTY

Příspěvek od KUTY » 02.01.2008 19:32

S tou mierkou ti nepomozem, ale mimo misu:

V auguste 2007 som menil olej (Ford Formula-E). Mal som 5 litrov, nalial som pozadovane mnozstvo, tusim predpisanych 4.25 litra a teraz som dolial zvysok. Do vymeny urcite kupim dalsi na doliatie, udajne za to mozu studene starty, jazda na kratke vzdialenoti bez moznosti zahriatia motora.

Uživatelský avatar
canndale
Zkušený
Zkušený
Příspěvky: 1573
Registrován: 02.02.2008 03:18
Bydliště: BA

Příspěvek od canndale » 02.01.2008 19:48

od poslednej vymeny tam mam Castrol 5W40, dovtedy som jazdil na ford formula 5W30.. V servise mi povedal mechanik, ze ak je hustejsi olej, motor ho zerie menej - ako vravis, ak ma motor vacsie vole tak mi doporucil hustejsi... zatial som nepozoroval nejaky pokles hladiny oleja pocas 2000 km od vymeny, takze mozno na tom nieco bude, alebo je to len zimnym pocasim :)

10Wnieco by som tam nedaval, myslim ze je to plnosyntetika? niesom si isty co to presne znamena, husota je ten druhy udaj, kazdopadne v manuali a v knihe pisali, ze do motora by malo ist len 5W30, pripadne 5W40...

inak: medzi vymenami dolejem cca od 1 - 1.5ltr noveho oleja
Toyota Highlander 2.5h
Small CX3
Ford Focus 2010, 1.6i 74kW

Uživatelský avatar
E-man
Nováček
Nováček
Příspěvky: 63
Registrován: 02.02.2008 03:18
Bydliště: Olomouc

Příspěvek od E-man » 02.01.2008 20:32

Kutac: Pokud je to opravdu tak jak píšeš, zřejmě by to můj problém vysvětlovalo. Teď v zimě jezdím sice denně, ale z 80% několik startů denně a krátké asi 3-6kmetrové trasy. Jenomže jsem se tady někde na fóru dočetl opak,tak mě to tuto teorii smetlo ze stolu. Tvá informace je mi nová a cenná.
Ve spojení s moji občasně těžkou nohou by to úbytek vysvětlovat mohlo. Děkuji

Canndale: Já vím, že bych tam měl mít 5W 30, ale když jsem ho kupoval (majitele znám), věděl jsem, že tam je měsíc nový olej za 1400,- tak jsem si řekl, že ho tam na seznamovací vyřádění nechám. Při výměně už tam půjde ford, tak uvidíme, jestli poznám rozdíl. Ale díky za rychlou reakci!

Uživatelský avatar
Martin41
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 673
Registrován: 02.02.2008 03:18
Bydliště: Brno-venkov

Měrka oleje

Příspěvek od Martin41 » 02.01.2008 20:53

S motory Ford nemám velkou zkušenost, ale na všech předešlých vozech různých značek které jsem měl, jsme se drželi vždy toho, že jsme udržovali hladinu oleje ve 3/4 mezi ryskou min. -- max. U motorů, kde mezi výměnami oleje bylo třeba olej dolévat, horní čtvrtina, pokud byl olej dolit na max. byla spotřebována velmi rychle.
FoFo 1,6 16V 74kW 5-dv r.2004 machine silver
Obrázek

KUTY

Příspěvek od KUTY » 02.01.2008 21:14

to E-man:

Urcite je to tak, to popojizdeni a studene starty.
Ked som isiel domov na SK, pred cestou som skontroloval hladinu a bola v polovici medzi ryskami. Po ceste dlhej 700km s roznym stylom jazdy bola hladina doma na tom istom meiste. Takze tie straty si vysvetlujem len tym, ze olej sa straca studenym startom, cestou do max 10km (praca, nakupy) atd. Preto v Prahe velmi nejazdim, len nutne jazdy :-)

Uživatelský avatar
vojtakus
Nováček
Nováček
Příspěvky: 28
Registrován: 07.03.2011 20:42

Re: měrka oleje...

Příspěvek od vojtakus » 11.06.2011 22:38

100 let staré téma, ale mě to nedá se nezeptat.

Když měřím množství oleje a vytáhnu měrku (na poprvé, cca po dvou dnech) je úplně suchá !! když jí tam strčím podruhé, ukáže stav.

jinak souhlasím, že se olej, alespon u Duratecu HE, 1.8, musí měřit opravdu na rovině !! jinak měrka ukazuje blbosti. takhle jsem se jednou vyděsil a v neděli, jsem potřeboval nutně jet z 400km domu, kontroluju olej a je na minimu. (žere mi to olej... :-( cca litr na 1300km :-( zatím nevím čím to je, takže kontroluji často. Vyškemrám v prvním servisu litr, doleju půl litru, riska je ve 3/4. Dojedu do Prahy a další den kouknu na risku a je to 1/4 nad MAX!! a ted to mám úplně na rovině.

Nevim jestli ten olej nějak odčerpat a nebo spíš vyměnit celej, protože byl naposledy měněnej v roce 2009 někde v německu a od výměny je teď najeto cca 10tisíc., z toho já najezdil 5000km a dolil ..během svého ježdění tak 4 litry.

V servisní knížce je propiskou vyplněno Viskositatsklasse 10w30/10W40, ale na štítku v motoru je poslední výměna castrol 5W30. tak nevím. Objednal jsem ford formula F 5W30 a uvidím jak to bude žrát.

DURATEC HE fakt žere olej. Zkusím tam dát 5W30 ford a pokud bude stále žrát, zkusím 10W40. podle zkušeností taky z ford for, bych tím neměl nic zkazit.
FORD MONDEO KOMBI MK3 TREND,1.8L Duratec HE SFI (125PS) 92kW, benzín, 2002

Odpovědět

Zpět na „Rady, nápady a dotazy“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů